کد خبر: 4079780
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۰
استاندار چهارمحال‌وبختیاری:

آب شرب شهرکرد به حالت پايدار رسيد

استاندار چهارمحال و بختياری گفت: کدورت آب چشمه کوهرنگ به زير ۲۰ NTU رسيده است و در تلاش هستيم مقدار بيش‌تری آب از چشمه وارد مدار آبرسانی شهرکرد شود، آب شرب شهرکرد به حالت پايدار رسيده است.

غلامعلی حيدری، استاندار چهارمحال‌وبختیاریبه گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری و به نقل از روابط عمومی استانداری، غلامعلی حيدری، استاندار چهارمحال‌وبختیاری، شامگاه، ۳۰ مردادماه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه جهانبین در خصوص مشکلات به وجود آمده در تأمين آب شرب شهرکرد، اظهار کرد: چشمه کوهرنگ منبع تأمين آب شرب تعدادی از شهر و روستا در چهارمحال و بختياری محسوب می‌شود که در بارندگی‌های اخير، آب اين چشمه دچار کدورت شد.

حیدری افزود: در سال‌های گذشته به‌علت بارندگی، آب چشمه کوهرنگ نيز دچار کدورت می‌شد، اما در بارندگی‌های اخير کدورت اين چشمه به بالای ۴۰۰۰ NTU رسيد که طبق گفته کارشناسان اين ميزان از کدورت بی‌سابقه بود.

وی در ادامه با اشاره به اينکه انتقال مستقيم آب از چشمه کوهرنگ برای آب شرب مردم دارای مشکلاتی است، تصریح کرد: بايد يک تصفيه‌خانه پيشرفته در مسير انتقال آب اين چشمه پيش‌بينی می‌شد، همچنين نيازمند خطوط پدافندی جايگزين تأمين آب شرب در صورت بروز مشکل برای اين چشمه بوديم.

حيدری ادامه داد: مخازن آب شرب در شهرکرد ظرفيت بالايی نداشتند تا در صورت بروز مشکل برای منبع تأمين آب شرب بتوانند تا چند روز آب شرب شهروندان را تأمين کنند، اين مسائل در کنار يکديگر موجب شد تا شاهد بروز بحران در تأمين آب شرب در برخی شهرهای استان باشيم.

استاندار با تأکید بر اينکه در لحظات اوليه بالا رفتن کدورت آب چشمه کوهرنگ، جلسه ستاد مديريت بحران در استان تشکيل شد، تصريح کرد: تمامی راهکارها برای تأمين آب شرب در شهرکرد با سرعت بررسی شد، اجرای چهار خط پدافندی تامين آب شرب در دستور کار قرار گرفت و بالغ بر ۶۰۰ ميليارد تومان تجهيزات به استان وارد شد.

وی ادامه داد: در گام بعدی برای تصفيه آب چشمه کوهرنگ، تصفيه‌خانه خُلک تجهيز و وارد مدار شد، اما باتوجه به بالا بودن کدورت آب چشمه، تصفيه‌خانه قادر به تصفيه آب نبود، بنابراين چاه‌های کشاورزی با همکاری کشاورزان وارد شبکه آبرسانی شد، همچنين ظرفيت تصفيه‌خانه سامان برای انتقال به شهرکرد افزايش يافت.

طرح‌های پدافندی آبرسانی به شهرکرد

حيدری با اشاره به اجرای طرح پدافندی موسوم به عمان برای تأمين آب شرب در شهرکرد، يادآور شد: ظرف ۴۸ ساعت اين خط پدافندی وارد مدار شد و طرح پدافندی دیگر با نام فدک بود که يک کار ۴ تا ۶ ماهه در مدت زمان کوتاه چند روز به سرانجام رسيد و از ديشب وارد شبکه شد که از فردا آب منتقل شده از اين طرح وارد مخازن خواهد شد.

استاندار با بيان اينکه ۳۰ کيلومتر لوله‌گذاری در ۱۰ روز اخير در استان برای تأمين آب شرب در شهرکرد انجام شد، توضيح داد: تمام امکانات برای حل مشکل آب شرب شهروندان استان بسيج شد و شاهد بوديم که نيروهای عملياتی در سه شيفت کاری مشغول به‌کار بودند.

وی افزود: کدورت آب چشمه کوهرنگ به زير ۲۰ NTU رسيده است و در تلاش هستيم مقدار بيش‌تری آب از چشمه وارد مدار آبرسانی شهرکرد شود، آب شرب شهرکرد به حالت پايدار رسيده است.

حيدری با تأکید بر اينکه تأمين آب پايدار يکی از برنامه‌های دولت سيزدهم در چهارمحال و بختياری است، گفت: يکی از شاخص‌های توسعه، دسترسی به آب در حوزه‌های مختلف است، در سفر رياست جمهوری به استان ۳۸۰۰ ميليارد تومان اعتبار برای تامين آب شرب و ۱۲۰۰ ميليارد تومان برای تامين آب کشاورزی استان اختصاص پيدا کرد.

استاندار بيان کرد: با اجرای پروژه‌های آبرسانی در استان، ديگر شاهد ايجاد بحران و تنش نخواهيم بود، شاهد يک کار جهادی در حل بحران آب در محلات شهرکرد بوديم.

وی گفت: از اهالی رسانه به‌علت اطلاع‌رسانی دقيق در بحران آب در چهارمحال و بختياری تقدير می‌کنيم، اين قشر مطالبات مردم را به خوبی انعکاس دادند، همچنين اقدامات صورت گرفته را به‌خوبی بيان کردند، البته برخی در فضای مجازی به‌دنبال ايجاد تشنج و ناآرام کردن فضا بودند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha