کد خبر: 4075566
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶

نگاه آخرت‌بینی موجب نجات است + صوت

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به آیه ۷۴ سوره مؤمنون و با تأکید بر اینکه نگاه آخرت‌بینی موجب نجات است، گفت: عده‌ای هستند که آخرت‌بین نیستند بنابراین از صراط مستقیم منحرف می‌شوند.

محمدعلی نکونام نماینده ولی فقیه در چهامحال و بختیاری

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه شهرکرد، امروز، ۱۲ مردادماه در جلسه معارفه مدیران استان که با میزبانی جهاددانشگاهی استان و در آستانه سالروز تأسیس این نهاد انقلابی در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی همچنان با روحیه جهادی بدو تأسیس در تمامی عرصه‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی مشغول خدمت‌رسانی است، اظهار کرد: این نهاد در آوردن علم به عرصه جامعه و پیوند میان علم و جامعه و ضرورت‌های اجتماعی کارهای گسترده و عمیقی داشته است که امید داریم بتوانند این نقش را بهتر و بیشتر ایفا کنند.

وی در ادامه در تبیین مسئله ایمان و خیرهای مؤمنانه با بهره‌گیری از آموزه‌های قرآنی، افزود: بر طبق آیه ۷۱ سوره مبارکه مؤمنون، اگر عالم بخواهد بر اساس میل انسان‌ها حرکت داشته باشد و سیر عالم و انسان‌ها تابع و متأثر از امیال انسانی باشد، نتیجه آن است که عالم را فساد فرا خواهد گرفت.

نکونام بیان کرد: بر طبق این آیه شریفه، اگر بخواهیم حق را با میزان و مقیاس هواهای انسانی تشخیص دهیم و آن‌ را بر طبق امیال پیش ببریم، سراسر جهان مملو از فساد می‌شود. همه چیز در عالم تسبیح‌گوی پروردگار است و همه حیات دارند و مطابق با حیات خود اعم از جمادی، نباتی، حیوانی یا انسانی تمایلات و اقتضائاتی دارند و اگر بنا باشد جهان بر طبق امیال انسانی اداره شود ممکن است دیگر موجودات نیز بخواهند جهان مطابق میل آنان بچرخد و لذا همه چیز عالم را امیال و هواها فرا می‌گیرد و میزان و معیار حق از میان می‌رود.

امام‌جمعه شهرکرد با تأکید بر اینکه بشر نیز باید مانند تمام موجودات تابع قانون و ضابطه باشد، بیان کرد: دیگر موجودات به حسب تکوینی تابع قوانینی هستند اما انسان‌ها علاوه بر تکوینیات، تشریعیات نیز دارند و لذا اختیاراتی بر آنان مترتب و مطرح است و در عین حال باید تابع تشریعیات باشند.

قرآن؛ قانون زندگی بشر

نکونام تصریح کرد: در ادامه آیه و در فراز بَلْ أَتَيْنَاهُمْ بِذِكْرِهِمْ، نعمت قرآن کریم برای انسان‌ها مورد اشاره واقع می‌شود که باید تابع این کتاب آسمانی باشند و انسان‌ها باید امور خود را در چارچوب آموزه‌ها و تشریعیاتی که در قرآن معین شده است، پیش ببرند و بر سر سفره حق بنشینند.

وی با ذکر اینکه به تصریح این آیه شریفه گاه انسان‌ها از دستورات قرآن تبعیت نکرده و بر طبق امیال خود زندگی می‌کنند، ادامه داد: در چنین حالتی فساد جامعه انسانی را در بر می‌گیرد اما حیوانات از آنجا که بر طبق امور تکوینی زیست می‌کنند گرفتار این فسادها نمی‌شوند.

نکونام بیان کرد: فساد انسان به عالم نیز تسری می‌یابد و حوادث و بلایایی چون سیل و زلزله و طوفان و غیره صد در صد طبیعی نیستند بلکه بر طبق قرآن، بخش عمده‌ای از بلایا عوامل هشداردهنده‌ای هستند که از جانب خداوند برای تنبه بشر نازل می‌شود تا بشر به خود بیاید و رو به سوی خدا کند. بر طبق آیه ۹۶ سوره مبارکه اعراف، انسان‌ها اگر ایمان و تقوا پیشه کنند خداوند برکاتش را بر آنان نازل می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه انسان باید حق را در حق و نه در امیال خودش جستجو کند، گفت: حق شاخصه دارد و خداوند حق را در کل عالم و در امور تکوینی و تشریعی قرار داده است. انسان باید زیر پرچم حق قرار گیرد تا امورش اصلاح بشود اگر از مدار حق خارج شود، مفاسد عالمگیر می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به آیه ۷۴ سوره مبارکه مؤمنون و با تأکید بر اینکه نگاه آخرت‌بینی موجب نجات است، بیان کرد: عده‌ای هستند که آخرت‌بین نیستند و لذا از صراط مستقیم منحرف می‌شوند و این یک ویژگی کافیست تا از راه راست باز گردند و تمام تمرکز خود را بر دنیا قرار دهند و نگاه و اندیشه آنان معطوف بر دنیا باشد.

صوت کامل جلسه معارف مدیران استان تقدیم مخاطبان گرامی ایکنا می‌شود.

کد
انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha