کد خبر: 4225872
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۹
حجت‌الاسلام دهنوی:

حجاب جلوه‌ای از حیا و یک امر فطری است

مشاور مسائل خانواده و جوانان با اشاره به اینکه حجاب جلوه‌ای از حیاست و حیا یک امر فطری به‌شمار می‌رود، ادامه داد: خداوند حیا را در وجود انسان قرار داده که باعث مصونیت و امنیت است تا جسم و جان و روح و روان افراد جامعه سالم بماند.

حسین دهنوی، کارشناس مسائل خانواده

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین دهنوی، مشاور مسائل خانواده و جوانان امروز ۱۹ تیرماه در نشست تبیینی سبک زندگی ایرانی اسلامی همزمان با هفته عفاف و حجاب با موضوع «خانواده؛ معنای واقعی ثروت» که با حضور بانوان فعال فرهنگی، اجتماعی و قرآنی در سالن بلاغ اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد با اشاره به اینکه واجبات الهی مجموعه‌ای از بایدهاست که برای کیفیت‌بخشی و ارتقای زندگی انسان‌ها تعیین شده است، اظهار کرد: همچنین خداوند متعال محرمات و منعیات یا نبایدهایی را برای ما مشخص کرده تا با این محدودیت‌ها، جسم و جان ما مصونیت بیابد.

وی با ذکر اینکه حجاب یکی از مصادیق واجبات است، ادامه داد: حجاب باعث امنیت است و کسی که حجاب داشته باشد احساس امنیت می‌کند و اگر احساس امنیت نکند، زندگی فرد ارتقا پیدا نکرده و از کیفیت برخوردار نخواهد بود. 

دهنوی با تأکید بر ارزش و اهمیت امنیت برای افراد جامعه، بیان کرد: ما چون ناامنی را به فضل الهی و برکت خون شهدا و تدبیر مقام معظم رهبری تجربه نکردیم لذا قدر و قیمت امنیت را نمی‌دانیم و خوب است اهمیت امنیت را از مردم لبنان، عراق، افغانستان، غزه و کشورهای درگیر جنگ بپرسیم. تعبیر «نعمتان مجهولتان: الصحة والأمان» گویای اهمیت و جایگاه امنیت است که غالباً از آن مغفولیم.

جایگاه حجاب در ادیان و ملل 

وی با تصریح اینکه حجاب البته صرفاً ویژه بانوان نیست بلکه آقایان نیز باید محجب باشند، افزود: البته محدوده حجاب بانوان و آقایان با هم متفاوت است یعنی بانوان باید همه وجود خود به‌جز وجه و کفین را بپوشانند. در آقایان اما مواضع خاص بدن واجب است که پوشیده شود.

دهنوی با طرح این پرسش که چرا حجاب بانوان در مقایسه با مردان سختگیرانه‌تر است، توضیح داد: خداوند متعال زیبایی‌ها، جذابیت‌ها و انرژی مثبتی را در وجود زنان قرار داده و لطافت جسم و روح آنان باعث شده است تا آنها بیش از مردان نیازمند حجاب و امنیت باشند. تعبیر بنده این است که بانوان الماس و جواهر و گوهرند و بیشتر در معرض مطامع و خطرات قرار می‌گیرند لذا باید پوشیده باشند تا از هر گزندی مصون بمانند.

این کارشناس خانواده با تأکید بر اینکه حجاب مختص دین اسلام نیست، تصریح کرد: حجاب در نزد یهودیان و مسیحیان و پیروان دیگر ادیان و بسیاری از ملیت‌ها نیز دارای جایگاه بوده اگرچه امروزه شاید بروز و نمود نداشته باشد. 

دهنوی با بیان اینکه حجاب جلوه‌ای از حیاست و حیا یک امر فطری به‌شمار می‌رود، ادامه داد: خداوند حیا را در وجود انسان قرار داده که باعث مصونیت و امنیت است تا جسم و جان و روح و روان افراد جامعه سالم بماند.

پرهیز از رابطه با نامحرم از مصادیق عفاف است

این کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه پرهیز از رابطه با نامحرم از مصادیق عفاف در جامعه است، توضیح داد: ارتباط با جنس مخالف صراحتاً حرام است و قرآن در دو جا، یکی در سوره مائده آیه 5 «و لا متخذات اخدان» و دیگری در سوره نساء آیه 25 «وَلاَ مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ» زنان و مردان را از داشتن روابط دوستانه با جنس مخالف بر حذر داشته و آن را مورد مذمت قرار داده است.

دهنوی با بیان اینکه ارتباط با نامحرم محل آفت و آسیب است، ادامه داد: زن متأهلی که با نامحرم رابطه برقرار می‌کند هم عذاب الهی و هم جُرم قانونی بیشتر و سخت‌تری را باید در مقایسه با مجردها تحمل کند زیرا زن متأهل باید به همسر خود متعهد باشد. دختری هم که با پسر نامحرم رابطه برقرار می‌کند گوهر عفتش خدشه‌دار می‌شود و چه بسیار دختران پاک و معصومی که در این نوع روابط دچار لطمه و استیصال به معنای واقعی کلمه و انواع اختلالات روانی از جمله افسردگی و خودکشی شدند.

وی با اشاره به اینکه احکام الهی برای همه افراد عالم است که اگر عمل کنند دچار آسیب نمی‌شوند، بیان کرد: نه فقط دختران ایرانی بلکه دختران آمریکایی و اروپایی نیز به اذعان دانشمندان و پژوهشگران خودشان، بر اثر روابط با جنس مخالف دچار آسیب و گرفتاری در مشکلات و اختلالات افسردگی می‌شوند. 

دهنوی تفاوت‌های روانی دختران و پسران را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: این تفاوت‌ها را به تفصیل در کتاب گلبرگ زندگی ۳ مطرح کردم که پیشنهاد می‌کنیم خانواده‌ها مطالعه کنند. ۸۰ درصد دختران آمریکایی که وارد رابطه می‌شوند قصدشان ازدواج است اما ۸۰ درصد پسران آمریکایی هیچ قصدی برای ازدواج ندارند بلکه مطامع و تمتعات نفسانی را دنبال می‌کنند و قصد سوءاستفاده و بهره‌وری غریزی دارند.

آسیب‌های ارتباط پیش از ازدواج 

وی افزود: دختر و پسری که پیش از ازدواج با هم رابطه دارند بعد از ازدواج نمی‌توانند عاطفه و احساس خرج هم کنند، ضمن اینکه سوءظن‌ها در این دست روابط محل آسیب در زندگی زناشویی خواهد شد. آسیب دیگر این است که دختر و پسر در این نوع روابط اصطلاحاً کر و کور می‌شوند، دست از اصول خود بر می‌دارند و لذا بدی‌های یکدیگر را نمی‌بینند اما بعد از ازدواج که حجاب عشق برداشته می‌شود، زن و مرد نمی‌توانند نیازهای هم را برآورده کنند لذا این ازدواج به شکست می‌رسد.

یادآور می‌شود، در این نشست حاضران به طرح پرسش‌های خود با موضوع عفاف و حجاب پرداختند و پاسخ خود را دریافت کردند.

انتهای پیام
captcha