کد خبر: 4221303
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۶

رسالت روحانیت در آوردگاه انتخابات چیست

مدیر آموزش مرکز تحقیقات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری با استناد به راهبردهای امامین انقلاب در خصوص نقش محوری روحانیت در عرصه انتخابات به تبیین رسالت طلاب و روحانیون در این آوردگاه مهم سیاسی پرداخت.

علی درستکار،  مدیر آموزش مرکز تحقیقات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، حجت‌الاسلام والمسلمین علی درستکار، مدیر آموزش مرکز تحقیقات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری روز گذشته ۲۳ خردادماه در نشستی با موضوع انتخابات در جمع طلاب و روحانیون که با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار چهارمحال و بختیاری، مدیریت حوزه علمیه استان و جمعی از طلاب و روحانیون در شهرکرد برگزار شد با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری صحنه حساس تبلور اراده‌هاست، اظهار کرد: در این آوردگاه سیاسی، پرونده دولت چهاردهم به دست توانا و گره‌گشای ملت ایران گشوده خواهد شد.

وی با ذکر اینکه انسان‌هایی می‌توانند خالق حماسه باشند که زوایه نگاه وسیع داشته باشند، ادامه داد: وقتی صحبت از دانش‌بنیان می‌شود مقام معظم رهبری از مرحوم کاظمی آشتیانی مثال می‌زنند، وی یک دانشگاهی بسیجی، اهل علم و تربیت یافته مکتب امامین انقلاب بود که مسائل مملکتش برای او چالش ذهنی ایجاد کرد لذا برای حل و فصل آنها کوشید و جهاد کرد و این، معنی وسعت نظر است. 

رفع شبهات در سایه همت والای روحانیت

درستکار افزود: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی‌ها، شهید مطهری‌ها و شهید تهرانی‌مقدم‌ها از این دست انسان‌های بلندنظر بوده و قائل بودند مدیر کسی است که جهادی و وسط میدان باشد و انسانی که بگوید این کار نمی‌شود، ضعیف‌النفس است. قرآن در آیه «وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا» (طلاق/۲) بر این نکته تأکید دارد که بن‌بست‌ها جز با حرکت و کوشش و جهاد برداشته نمی‌شوند. بلندنظری و بلندی همت طلاب و روحانیون و مبلغان تنها راه مقابله با شبهات نیز هست که باید کمربندها را محکم کنیم و راه بیفتیم و با تبلیغ چهره به چهره در نقاط دور و نزدیک این شبهات را پاسخ بگوییم. 

وی با تأکید کرد بر اینکه روحانیت هنوز پرنفوذترین قشر در میان مردم باوجود تمام بی‌مهری‌ها، هجمه‌ها و تخریب‌هاست، افزود: این تعارف نیست که جا دارد از این فرصت در بزنگاه‌هایی همچون انتخابات پیش رو بهره برد.

درستکار در ادامه به تبیین بایسته‌ها و شایسته‌های انتخابات پرداخت و توضیح داد: اولین موضوعی که در این بحث باید مدنظر قرار گیرد، رسالت روحانیون در منظومه فکری و کلام امامین انقلاب است و باید دید خواست آنان از روحانیون در عرصه انتخاباتی چیست. امام(ره) قائلند که روحانیت مکلف است در انتخابات دخالت کند همانطور که پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) دخالت می‌کردند. ایشان همچنین می‌فرمایند که وقتی مسئله انتخابات پیش می‌آید روحانیون باید دست از کارها بردارند و به سمت شهرها و روستاها بروند و به مردم آگاهی بدهند. 

وی با تصریح اینکه مقام معظم رهبری در این خصوص چند راهبرد را برای روحانیت مشخص می‌کنند، گفت: ایشان قائلند که راهبرد ضروری و همیشگی عرصه فرهنگی و تبلیغ توجه به لسان قوم است یعنی با هر مخاطبی باید با زبان خودش سخن گفت؛ تأکید بر وحدت کلمه و خودداری از کارهای ویترینی و بدون عمق در عرصه انتخابات از دیگر توصیه‌های ایشان است.

درستکار ادامه داد: همه مذهبی‌ها در ایتا فعالیت می‌کنند حال آنکه کل مراجعه ایرانیان به این پیام‌رسان زیر ۲۵ درصد است و نقش اول را اینستاگرام و بعد، تلگرام و واتساپ بازی می‌کنند زیرا قابلیت‌ها و جذابیت‌های فراوان بصری دارند. اینکه در بستر ایتا یا سروش یا بله این یا آن پیام را فوروارد کنیم اسمش جهاد تبیین نیست، البته بحث ما کنش‌گری طلاب در فضای مجازی نیست که فرصت مفصل دیگری را می‌طلبد اما نباید به این دلخوش باشیم که در فضای ایتا یا دیگر پیام‌رسان‌های داخلی مشغول تبلیغ هستیم زیرا مخاطبی که مدنظر ماست اساساً در ایتا حضور ندارد و باید او را در اینستاگرام یا تلگرام جست‌وجو کنیم.

اسیر جوسازی‌ها نشویم 

مدیر آموزش مرکز تحقیقات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه در عرصه تبلیغ برای انتخابات نباید اسیر جوزدگی شویم، افزود: در این راستا باید انصاف و عقلانیت را سرلوحه کار قرار دهیم و اسیر جوسازی‌ها و فضای مسموم برخی تفکرات غلط نشویم. روحانیت باید مراقب باشد برخی اندیشه‌های غلط را ضریب ندهد و در بازی‌هایی که دیگران شروع کرده‌اند شرکت نکند و همراه نباشد. 

درستکار با قرائت نمونه‌هایی از اظهارنظرها از سوی برخی چهره‌های انقلابی و طیف مذهبی که تحت تأثیر جوسازی‌ها به برخی اندیشه‌های غلط در فضای مجازی ضریب می‌دهند، افزود: نباید هر مطلبی را فوروارد و بازنشر کرد و اسیر این جوسازی‌ها شد؛ در فرصت اندک باقیمانده تا انتخابات شاید فرصت کار تربیتی عمیق وجود نداشته باشد اما همین حداقل‌ها نیز نباید سطحی و احساسی باشد. 

وی با تأکید بر ضرورت انسجام و یکپارچگی در بین مردم و طرفداران از هر طیف در جریان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری، گفت: همه کاندیداها به نیت قرب الهی و کمک به مردم و انقلاب اسلامی با قدرت به میدان آمده‌اند و می‌مانند و لذا تخریب یکی باعث ارتقای دیگری نخواهد شد. هر شخصی که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته حتی اگر کاندیدای مورد نظر ما نباشد، قابل احترام است و لذا نباید توهین و بی‌حرمتی کرد.

درستکار با توصیه به پرهیز از اقدامات احساسی، توضیح داد: اینکه فلان کاندیدا با فلان شخصیت یا عالم دینی عکس دارد نباید مبنای انتخاب اصلح باشد و متوسل شدن به این دست کارهای احساسی برای جمع‌آوری رأی جواب نمی‌دهد. امروز سطح آگاهی مردم بسیار بالاست و اوضاع را می‌بینند و رصد می‌کنند و لذا کار باید مستدل و مستند و دقیق باشد.

وی با استناد به بیانات رهبر انقلاب که فرمودند حتی کسانی که با جمهوری اسلامی میانه خوبی ندارند اما ایران را دوست دارند پای صندوق بیایند، افزود: ایشان می‌دانند که اگر مشارکت حداکثری اتفاق بیفتد، امنیت ملی تضمین می‌شود و اگر از مشارکت مردمی فرو کاسته شود تحریم‌ها افزایش خواهد یافت همانطور که بعد از حوادث سال ۸۸، تحریم‌های علیه ایران چند برابر شد. 

درستکار با تأکید بر لزوم حساس کردن مردم به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: جسور شدن دشمن نتیجه مستقیم دیگری است که با کاهش مشارکت مردم حادث می‌شود و وقتی دشمن ببیند مردم ما حضور کمرنگی دارند، جری می‌شود و شخصیت‌های ما را مورد حمله قرار می‌دهد زیرا می‌داند هر جسارتی هم بکند پاسخی نمی‌گیرد زیرا مردم با هم منسجم نیستند. دشمنان قائلند اگر مشارکت مردم کم شود، جمهوری اسلامی نخواهد توانست در مجامع بین‌المللی بگوید که از پشتوانه مردمی برخوردار هستم لذا آنان مثل همیشه سخت تلاش دارند که مشارکت مردم در انتخابات پیش رو کمرنگ باشد.

رسالت روحانیت در اقناع‌سازی همه اقشار 

وی با بیان اینکه اقناع‌سازی و دعوت عمومی همه اقشار و طیف‌ها به مشارکت از رسالت‌های روحانیت در عرصه انتخابات است، توضیح داد: در اینجا حتی باید ملی‌گرایان را نیز به این عرصه ورود داد با این توجیه که رگ غیرت و حمیت نسبت به ایران را در او تحریک کرد که اگر ایران را دوست دارد یقیناً امنیت و آرامش و عزت آن‌را نیز دوست دارد و لذا باید به صحنه بیاید. 

درستکار بیان کرد: طلاب و روحانیون باید پاسخ‌های اقناعی برای شبهات انتخاباتی داشته باشند، آنان همچنین وظیفه دارند الگوی رئیس‌جمهور تراز را به مخاطبان خود معرفی کنند.

وی در پایان گفت: امروز سطح خواسته‌های مردم بعد از شهادت رئیس‌جمهور محبوب آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی بالاتر رفته است و به جای دوقطبی‌سازی که از سوی برخی‌ها شاهدیم خوب است که به مردم الگو معرفی کنیم. ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که برای خدمت به مردم شب و روز نشناسد و مدام بدود و آرام و قرار نداشته باشد.

انتهای پیام
captcha