بازخوانی جایگاه «مردم» در منظومه فکری امام خمینی(ره)
کد خبر: 4219879
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۸
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد؛

بازخوانی جایگاه «مردم» در منظومه فکری امام خمینی(ره)

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش مردم در نظام سیاسی کشور از نگاه امام خمینی(ره)، گفت: انتخابات و همه‌پرسی یک مصداق بارز از جایگاه مردم در حکمرانی دینی و ولایی است و لذا می‌بینیم که در بدو استقرار انقلاب اسلامی ایران، همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی برگزار شد.

ماشاالله ایزدی، استاد دانشگاه

ماشاالله ایزدی، رئیس‌ کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، ایثارگران و بانوان شورای اسلامی مرکز چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با تسلیت سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و عروج شهدای خدمت به‌ویژه سیدالشهدای خدمت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به تشریح ابعاد شخصیتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار کرد: امام(ره) بدون شک یکی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی منحصربفرد و تأثیرگذار تاریخ معاصر ایران و جهان است که نقش ایشان در راهبری مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی و نیز تشکیل حکومت اسلامی در ایران برای همگان آشکار است.

وی با ذکر اینکه امام خمینی(ره) مصداق بارز حدیث امام صادق(ع) بودند که فرمود ««کونُوا دُعَاةَ النَّاسِ بِأَعْمَالِکمْ وَ لَا تَکونُوا دُعَاةً بِأَلْسِنَتِکمْ»، ادامه داد: ایشان نه فقط با سخن بلکه با عمل، در قلب‌ها نفوذ کردند و پرداختن به این شخصیت ممتاز و بی‌نظیر و جامع‌الاطراف به‌ویژه برای نسل جدید بسیار موضوعیت دارد. 

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور استان تأکید کرد: امام راحل(ره) با صلابت، امیدوار، مبارز، شجاع و مقتدر بودند، با قرآن کریم مأنوس و در انجام تکالیف دینی و امور عبادی سرآمد بودند که در این زمینه، توصیف مقام معظم رهبری کاملاً گویاست که فرمودند: «امام(ره) به همه فهماند که انسانِ کامل شدن، علی‌وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست».

ایزدی بیان کرد: تواضع و فروتنی، تسلط بر نفس، بی‌اعتنا به زخارف دنیوی، دستگیری از ضعفا و ستمدیدگان، نظم و انضباط، قانون‌گرایی، تکلیف‌گرایی، عدالت‌خواهی، شرح صدر، مشورت با کاربلدان، انتقادپذیری، صداقت، صراحت و توجه به نقش مردم از مهم‌ترین ویژگی‌های مکتب امام(ره) است. 

این مدرس دانشگاه در استان با یادآوری مهم‌ترین مؤلفه‌های مدیریتی امام خمینی(ره) به‌عنوان رهبر نهضت اسلامی، تصریح کرد: ایشان قائل به کار تشکیلاتی و مردمی بودند، آینده‌نگری و نظارت راهبردی بر امور داشتند و کارها را به شایستگان و نخبگان انقلابی و دلسوز واگذار می‌کردند. 

وی با تأکید بر نقش مردم در منظومه فکری امام خمینی(ره)، توضیح داد: انسان‌ها بر طبق حدیثی از پیامبر اسلام(ص)، عائله و خانواده خداوند هستند و لذا تلاش هر فرد باید این باشد که خانواده خداوند را تکریم و احترام کند و این بینش و نگرش به انسان به عنوان جانشین خدا بر زمین را در اندیشه امامین انقلاب می‌توان مشاهده کرد. امام راحل(ره) دغدغه مردم به‌ویژه مظلومان و تهیدستان را داشتند و رسیدگی به آنان در مناطق دوردست از سوی مسئولان را همواره مورد تأکید قرار می‌دادند. 

ایزدی با اشاره به اینکه امام(ره) با حکمرانی اسلامی قائل به مشارکت مردم و اداره امور به دست آنان بودند، گفت: ایشان معتقد بود که مردم از مهم‌ترین ارکان نظامی اسلامی هستند و لذا بدون مشارکت و نقش‌آفرینی مردم، هیچ کاری به سامان نمی‌رسد. این نگاه برگرفته از دیدگاه دین بود همچنان‌که در صدر اسلام، پیامبر(ص) در بدو ورود به مدینه یک پیمان‌نامه را در ۴۰ بند برای حفظ کرامت مردم و جلب مشارکت آنان، حفظ وحدت و انسجام و جلوگیری از رخنه تفرقه‌افکنان تهیه می‌کنند. ایشان دانای غیب هستند اما می‌بینیم که با مردم مشورت می‌کنند و نظرات آنان را نیز می‌خواهد و خودشان را بی‌نیاز از مشورت نمی‌دانند. 

وی افزود: اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) نیز همین خط مشی نبوی را در پیش گرفتند و همواره قائل به نقش مهم مردم بودند؛ امام خمینی(ره) با تأسی به آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) تأکید داشتند که اسلام و حکومت اسلامی برای نجات و رستگاری مردم آمده است، ایشان خدمت به مردم را خدمت به خدا و کسب رضایت مردم را کسب رضای الهی می‌دانستند و توجه به مردم به‌ویژه قشر ضعیف جامعه در سیره نظری و عملی امام(ره) کاملاً آشکار است.

ایزدی با یادآوری تأکیدات امام(ره) نسبت به وحدت و همدلی مردم که رمز پیروزی است، توضیح داد: ایشان در جایی فرمودند: «ما در سایه آرامش و وحدت می‏‌توانیم این کشور را به مقاصد عالیه اسلامی برسانیم و این مستضعفین را از آن ظلمت‏‌هایی که در طول تاریخ به آنها شده است، نجات دهیم... تا قشرهای این ملت وحدت نداشته باشند، هم‏فکر نباشند، هم‏‌عقیده نباشند و با هم آن راهی که صراط مستقیم است اتخاذ نکنند... به هم نخواهند رسید».

این مدرس دانشگاه پیام نور استان با تأکید بر اینکه امام(ره) با تأسی به سیره پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) در احقاق حقوق مردم به‌ویژه ملت‌های مظلوم لحظه‌ای آرام و قرار نداشتند، بیان کرد: ایشان دشمن‌شناس و استکبارستیز بودند؛ ایشان از اسرائیل به‌عنوان غده سرطانی نام بردند که انواع ظلم‌ها را بر ملت مظلوم فلسطین تحمیل می‌کند. امروز هیچ انسان آزاده و غیرتمند نه فقط در ایران بلکه در سراسر جهان نیست که از وحشی‌گری و رفتار غیرانسانی رژیم غاصب صهیونیستی منزجر نباشد. 

ایزدی با اشاره به نقش مردم در نظام سیاسی کشور از نگاه امام خمینی(ره)، تأکید کرد: انتخابات و همه‌پرسی یک مصداق بارز از جایگاه مردم در حکمرانی دینی و ولایی است و لذا می‌بینیم که در بدو استقرار انقلاب اسلامی ایران، همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی برگزار شد و قاطبه مردم به این نظام مقدس رأی آری دادند. لذا همراهی مردم را با امام(ره) در مبارزات سیاسی علیه رژیم ستمشاهی تا پیروزی انقلاب و سپس در امور سیاسی کشور را به‌وضوح مشاهده می‌کنیم که همه ارکان نظام اسلامی با رأی مردم انتخاب می‌شوند.

عضو شورای اسلامی شهر شهرکرد در پایان با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی بستر مشارکت مردم را در قالب‌های متنوع فراهم کرد، افزود: مساجد، هیئت‌های مذهبی و قرآنی، تشکل‌های متنوع و متعدد مردمی، بسیج و ... از مصادیق بارز توجه به نقش‌آفرینی مردم هستند.

انتهای پیام
captcha