کد خبر: 4067333
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۲
در راستای اجرای سند راهبردی قرآنی چهارمحال‌وبختیاری

جذب دانشجو در مقطع ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد گفت: گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد با بهره‌گیری از طرح تعاون بین‌دانشگاهی، ایجاد مقطع کارشناسی ارشد این رشته را در دستور کار قرار داده تا اگر مراحل اداری به‌خوبی پیش برود، در بهمن‌ماه امسال شاهد جذب دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی ارشد باشیم.

مجید روحی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد

تدوین و رونمایی سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی استان از سوی کارگروه پژوهش و آموزش عالی قرآنی شورای هماهنگی و توسعه فعالیت‌های قرآنی چهارمحال‌وبختیاری با مسئولیت دانشگاه شهرکرد یکی از خروجی‌های جلسات این شورا در استان بود که طی یک‌سال و نیم با برگزاری جلسات متعدد و همفکری مستمر جمعی از اساتید، فعالان و صاحب‌نظران قرآنی استان در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه شهرکرد تهیه و تدوین شد و پس از مطرح شدن در نشست شورای هماهنگی و توسعه فعالیت‌های قرآنی استان در مهرماه سال ۹۶ به تصویب رسید و به‌طور رسمی رونمایی شد. این سند قرآنی چهار بخشی متشکل از ۲۱ اقدام مؤثر و شاخص قرآنی بود که باید در یک دوره هشت ساله، از سال ۹۶ تا ۱۴۰۴ با همکاری حدود ۲۵ دستگاه فرهنگی و نهادها، عملیاتی می‌شدند.

دایر کردن مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه یکی از بندهای اجرایی سند راهبردی قرآنی استان بود که مجید روحی، مدیرگروه سابق گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد و دبیر کارگروه پژوهش و آموزش عالی قرآنی چهارمحال‌وبختیاری پیش‌تر درخصوص اقدامات گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد در راستای اجرایی کردن سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی حدود دو سال پیش به ایکنا گفته بود: «از سال ۹۶ و با رونمایی رسمی از سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی در استان، پیگیری بیشتری برای دایر کردن مقطع کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث آغاز شد که عمدتاً به دلیل موانع قانونی از جمله اینکه الزاماً یکی از اعضای هیئت علمی گروه باید درجه دانشیاری داشته باشد، این مهم محقق نشد».

این روزها اما زمزمه‌های راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه شهرکرد به گوش می‌رسد و تلاش برای تحقق این مهم آغاز شده است. یاسر پیرعلی، رئیس این دانشگاه چندی قبل در نشست خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایکنا در این خصوص، گفت: «راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث مستلزم نیروی علمی مورد نیاز است که حداقل یک دانشیار از مجموع پنج هیئت علمی باید با گروه همکاری مستمر داشته باشد و این شرایط فعلا‌ً مهیا نیست با اینحال این برنامه وجود دارد که رایزنی‌هایی با دانشگاه‌های دیگر استان‌ها و استفاده از هیئت علمی این دانشگاه‌ها انجام شود که در صورت تحقق این امر امید است شاهد راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد در این رشته باشیم».

برای اطلاع بیشتر از این موضوع و آگاهی از فرآیند این اقدام، گفت‌وگویی با مجید روحی، عضو هیئت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد داشتیم که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد‌.

مجید روحی، عضو هیئت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد و دبیر کارگروه پژوهش و آموزش عالی قرآنی چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به اینکه اقدامات و مراحل اداری دایر کردن مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد در دست انجام است، اظهار کرد: این اقدام در قالب طرحی با عنوان «طرح تعاون بین‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» که از سوی وزارت علوم و در راستای ارتقای کیفیت آموزش عالی کشور تصویب و اجرایی شده است، پیگیری می‌شود.

وی با ذکر اینکه گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهرکرد قصد دارد با بهره‌گیری از طرح مذکور، مقطع کارشناسی ارشد این رشته را راه‌اندازی و اقدام به جذب دانشجو کند، ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که اگر مراحل اداری کار به‌خوبی پیش برود، بهمن‌ماه امسال شاهد جذب دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی ارشد باشیم.

روحی بیان کرد: پیش از این، تلاش‌ها و مکاتباتی برای تحقق این مهم که یکی از بندهای اجرایی سند راهبردی قرآن کریم استان بود، انجام شد اما فرآیند این اقدام با استفاده از طرح تعاون بین‌دانشگاهی از خردادماه امسال آغاز شده است و در صورت نهایی شدن آن، احتمالاً حدود ۱۲ دانشجوی ارشد جذب شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد تأکید کرد: امیدواریم با همکاری تمامی مسئولان استان، حداقل بخشی از اقدامات قابل اجرا و اهداف قابل پیگیری سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی استان محقق شود تا در این مدت کوتاه تا سال ۱۴۰۴ که به‌عنوان چشم‌انداز اجرایی شدن سند تعیین شده بود، بخشی از آثار و برکات سند مزبور را شاهد باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :