کد خبر: 3826238
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
حجت‌الاسلام خسروپناه:
گروه معارف ــ معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تاریخ می‌گوید تمدن‌سازی فقط با پیشرفت و توانمندسازی علم و دانش امکان‌پذیر است، اظهار کرد: اداره کشور نیز حتماً با علم و دانش میسر است.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، رئیس سابق مؤسسه حکمت و فلسفه ایران، شب گذشته، 19 تیرماه در هفتمین شب از بیست و ششمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زادیی دینی که با حضور عموم مردم در مهدیه مصلای بزرگ امام خمینی(ره) شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب تبیین نظریه نظام انقلابی است، گفت: نظریه نظام انقلابی دارای مؤلفه‌های خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است که فعالیت‌های علمی یکی از ارکان تحقق این نظریه است.

وی با بیان اینکه رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب علم و دانش را آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور می‌داند، افزود: جامعه اخلاقی، معنوی و اهل بیتی بدون علم و دانش میسر نیست.

خسروپناه با تأکید بر اینکه اهل بیتی بودن با علم و دانش ساخته می‌شود نه جهل، اظهار کرد: اهل بیت(ع) بسیار توصیه کرده‌اند که اهل علم باشید و جهل برابر عقل و علم مذموم است و تأکیدات ایشان بر عالم عاقل بودن است.

رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه روی آوردن به دانش‌های توانمند را از دیگر بخش‌های بیانیه گام دوم انقلاب خواند و تصریح کرد: باید تحقیق شود دروسی که اکنون در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود چقدر به ما توانایی می‌دهد و قدرت ما را بالا می‌برد؟

پژوهشگر و مدرس فلسفه و حکمت با اشاره به اینکه اگر ما بخواهیم کشور را از بحران اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و مشکلات نجات دهیم جز با دانش امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: ایرانیان از دوران گذشته تا امروز به دستور اهل بیت(ع) به دنبال علم رفتند و همواره اسلام با دانش خود بر دشمنان فائق آمد.

تمدن باید جامع‌نگر باشد
خسروپناه با تأکید بر اینکه تمدن باید جامع‌نگر باشد، ادامه داد: ما در تمدن اسلامی به عرفان و اخلاق همراه با علم و دانش و حکمت و فلسفه نیازمند هستیم و این‌ها اندام یک پیکر هستند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تاریخ می‌گوید تمدن سازی فقط با پیشرفت و توانمندسازی علم و دانش امکان‌پذیر است، اضافه کرد: اداره کشور نیز حتماً با علم و دانش میسر است.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین بر پیوند بین مشکلات کشور و علم و دانش اساتید و دانشمندان دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تاکید کرد و گفت: مسئولین نظام موضوعات و مسائل کشور را شناسایی کرده و حوزه‌ها و دانشگاه‌ها را با این مسائل درگیر کنند تا راه‌حل‌های آنان ارائه شود.

خسروپناه پیوند دانشگاه با جامعه را از تأکیدات رهبر انقلاب برشمرد و ادامه داد: اساتید دانشگاهی به واسطه این پیوند باید مشکلات جامعه را احصا و برای حل آنان تلاش کنند.
رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گیاهان دارویی را از ظرفیت های شاخص چهارمحال و بختیاری خواند و افزود: اگر پروژه گیاهان دارویی طراحی و نظام مسائل آن شناسایی و دانشگاه وارد بشوند و صنعت هم به میدان بیاید شاهد اشتغال‌زایی بسیاری در استان هستیم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی مهم‌ترین باید در مسیر پیشرفت علمِ توانمند و نافع را پیوند نظام مسائل کشور با پژوهش‌های دانشگاه دانست و تصریح کرد: اگر اینگونه باشد دانشگاه‌ها به دانشگاه آموزشِ پژوهش محورِ کارآمد که تمدن ساز است تبدیل می‌شوند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: