کد خبر: 4218543
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۰
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

راه شهید جمهور با مدیران انقلابی و تمدن‌ساز تداوم می‌یابد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال‌وبختیاری گفت: مردم اگر بخواهند راه شهید رئیسی ادامه پیدا کند، باید فردی را از جنس ایشان انتخاب کنند ضمن اینکه همه مدیران و مسئولان بدنه دولت باید از جنس رئیس‌جمهور شهید یعنی مردمی، ولایی، پرتلاش و خستگی‌ناپذیر، دغدغه‌مند، پیگیر و مخلص باشند تا جهش و پیشرفت حاصل شود.

ابوالفضل احمدی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل احمدی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با تبریک و تسلیت شهادت رئیس‌جمهور محبوب و مردمی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه به تشریح ویژگی‌های شاخص این شهید والامقام که باعث محبوبیت داخلی و توجه بین‌المللی شده بود پرداخت و اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی ایشان مردمی بودن است که توانست روایت تازه‌ای از یک مدیر و مسئول را ارائه دهد با این توضیح که این ویژگی ایشان شعاری نبود بلکه کاملاً میدانی و حضور در مناطق محروم و نشستن پای درد دل محرومان بود. ضمن اینکه ایشان مشکلات و دغدغه‌های این مردم را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کرد و قائل بود که مردم باید اثرات خدمت را در سریع‌ترین زمان ممکن ببینند.

وی با ذکر اینکه پیگیری مشکلات مردم برای شهید جمهور یک دغدغه شبانه‌روزی بود، ادامه داد: نمود بیرونی این رویکرد را در تشییع میلیونی ایشان در چند شهر مشاهده کردیم؛ اگر پیکر ایشان در دیگر شهرها هم تشییع می‌شد همین جمعیت عظیم می‌آمد زیرا ایشان به مردم توجه داشت و مشکلات آنان را چه در قامت رئیس قوه قضائیه و چه رئیس قوه مجریه پیگیری می‌کرد که مصادیق پرشمار آن‌را از هزاران کارگر کارخانجات احیا شده تا ساکنان مناطق محروم و ... دیدیم.

احمدی بیان کرد: ولایت‌مداری عملی شهید آیت‌الله رئیسی در کلام و عملکردش هویدا و همیشه قائل بود که راهنمایی‌ها و هدایت‌گری رهبر معظم انقلاب باعث پیشبرد کارها می‌شود. همین اطاعت از منویات و فرامین رهبری را باید یکی از اصلی‌ترین رموز موفقیت وی دانست. بدرقه باشکوه پیکر ایشان حاکی از آن است که آحاد مردم این مسئول ولایی و همواره در خط امام(ره) و رهبری را دوست دارند و تأیید کردند زیرا همیشه در مسیر فرامین و دغدغه‌های رهبر جامعه حرکت می‌کرد.

این مدرس حوزه علمیه استان پرتلاش بودن و خسته نشدن را ویژگی مهم شهید رئیسی مطرح کرد و توضیح داد: ایشان از پیگیری مشکلات مردم خسته نمی‌شد و گفته می‌شود که در طی این ۲ سال و ۹ ماه بالغ بر ۴۰ هزار کیلومتر در سفرهای استانی پیمود؛ ایشان به دورترین مناطق کشور سر می‌زد و در این مسیر، تعطیل و غیرتعطیل یا شب و روز نمی‌شناخت. این مفهوم حقیقی مسئول تراز نظام اسلامی است که تمام وقت خود را بدون ساعتی تفریح برای برداشتن باری از دوش مردم صرف می‌کرد.

اخلاق‌مداری در سیاست

احمدی با تأکید بر اینکه رعایت اخلاق در سیاستمداری از مشخصه‌های رئیس‌جمهور شهید است، افزود: ایشان شعار انقلاب اسلامی مبنی بر امتزاج دیانت و سیاست را عینیت بخشید و نشان داد که می‌توان در عرصه سیاست فعال بود و اخلاق را هم سرلوحه کار قرار داد یعنی رفتارهایی همچون تخریب رقیب، کنایه‌زدن، افشاگری، فضاسازی، دعوای سیاسی، پرداختن به حاشیه‌ها و ... در مرام ایشان نبود و مشکلات را به گردن دولت قبلی نینداخت.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تأکید کرد: ایشان یک سیاستمدار متدین بود و این ویژگی در بسیاری از سیاسیون که تلاش دارند به هر قیمتی منصبی داشته باشند، وجود ندارد. رهبر انقلاب در تمجید شخصیت شهید رئیسی فرمودند که وی فردا را خرج امروز نکرد. ایشان نگران چهار سال دوم نبود که مجدداً انتخاب شود یا نشود، بلکه اخلاق‌مدار بود. اخلاص ایشان و جلب رضایت الهی برایش بسیار موضوعیت داشت و در سخنانش نیز مشهود بود. 

احمدی ادامه داد: شهید رئیسی حقیقتاً استکبارستیز بود و همواره از مسئله فلسطین و جبهه مقاومت با قدرت حمایت می‌کرد، این امر باعث شد که شهادت ایشان توجه جهانی را جلب کند که شاهد پیام‌های تسلیت شهادت بسیاری از کشورها، حضور سران و مقامات در ایران برای عرض تسلیت، ادای احترام مجامع بین‌المللی همچون شورای امنیت سازمان ملل به شهید جمهور و اعلام عزای عمومی در قریب به یک چهارم جمعیت دنیا بودیم. همه این موارد حاکی از توان بالای دیپلماسی و نیز رویکرد استکبارستیزانه شهید رئیسی بود بنابراین بسیاری از دل‌ها با ایشان همراه شد. اینها یک پیروزی جدید برای انقلاب و باعث عصبانیت دشمنان است و ثابت کرد که دنیا با تفکر جمهوری اسلامی همراهی می‌کند. 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال‌وبختیاری با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور جدید باید از جنس رئیس‌جمهور شهید باشد، گفت: مردم اگر بخواهند راه شهید رئیسی ادامه پیدا کند، باید فردی را از جنس ایشان انتخاب کنند ضمن اینکه همه مدیران و مسئولان اعم از وزرا، استانداران، فرمانداران، مدیران کل و مجموعه بدنه دولت باید از جنس رئیس‌جمهور شهید یعنی مردمی، ولایی، پرتلاش و خستگی‌ناپذیر، دغدغه‌مند، پیگیر و مخلص باشند تا جهش و پیشرفت حاصل شود.

احمدی افزود: برخورداری دولت از مدیرانی از جنس رئیس‌جمهور شهید بسیار موضوعیت دارد بنابراین می‌بینیم که شهید رئیسی بخشی از کار مدیران را خودش به دوش کشید یعنی اگر مدیران و وزیرانی از جنس خودش داشت حرکت ایشان نیز به‌مراتب در حوزه‌های اقتصادی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... پرشتاب‌تر و موفق‌تر می‌شد. اگر بدنه دولت این روحیه مجاهدت و تلاش را نداشته باشد خروجی لازم را نخواهیم داشت. 

شهید امیرعبداللهیان؛ وزیری از سرشت شهید جمهور 

وی با ذکر اینکه شهید امیرعبداللهیان انصافاً وزیری از سرشت رئیس‌جمهور شهید بود، توضیح داد: موفقیت ایران در عرصه دیپلماسی خارجی مرهون فعالیت و تلاش‌های میدانی این شهید والامقام بود و اگر دیگر وزرا نیز همین روحیه خستگی‌ناپذیر را داشتند، یقین بدانید در دیگر عرصه‌ها نیز همین جهش‌ها حاصل می‌شد و شرایط به‌ویژه در حوزه اقتصاد نیز رو به توسعه بود. معتقدم کشور در حوزه سیاست خارجی یک جهش را داشت و این دیپلماسی فعال باعث همراه‌شدن دنیا با تفکر جمهوری اسلامی ایران شد. 

احمدی بیان کرد: شهید مالک رحمتی مصداق بارز دیگری است از مدیری از نوع رئیس‌جمهور شهید بود بنابراین می‌بینیم که این نیروی انقلابی و مخلص در مدت محدود چهار ماهه تا چه اندازه در بین مردم محبوب شد زیرا اقدامات او در کوتاه‌مدت اثربخش و ملموس بود. 

وی با تأکید بر کار سخت رئیس‌جمهور جدید در راستای تداوم‌بخشی به حرکت‌های شهدای خدمت، بیان کرد: فرد منتخب باید بتواند این راه را در همه ابعاد و ساحت‌ها ادامه بدهد. جا دارد همه صاحبان قلم و رسانه و تریبون‌داران این مهم را مورد تأکید قرار دهند که همه بدنه دولت باید از جنس رئیس‌جمهور شهید باشد و اهدافی را پیگیری کند که امامین انقلاب ترسیم کردند تا بتوان کشور را به سمت قله‌های پیشرفت و تمدن‌سازی هدایت کرد و مقدمات ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) فراهم شود. 

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا انتظار اینکه همه مدیران و بدنه دولت باید همانند رئیس‌جمهور شهید باشند تحقق‌یافتنی است، توضیح داد: حتماً مدیرانی با این روحیه را داریم که باید کشف و احصا شوند، یقین بدانید که نیروهایی با تفکر انقلابی و تمدن‌ساز کم نیستند بنابراین نباید به مدیران موجود اکتفا کرد بلکه باید بگردیم و نیروهای مخلص انقلابی را کشف و وارد میدان کنیم. 

احمدی ادامه داد: تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر به میدان آمدن جریان حلقه‌های میانی بر همین مبناست. بنابراین این نیروها باید شناسایی و از حیث دانش و مهارت توانمندسازی شوند و تجربه میدانی داشته باشند و به‌تدریج وارد چرخه مدیریتی شوند تا دولت جوان انقلابی شکل بگیرد. شهید رحمتی یک جوان دهه شصتی بود که در رأس مدیریت یک استان بزرگ و حساس قرار می‌گیرد و می‌تواند کار کند. نباید صرفاً به نیروهای فعلی اکتفا کنیم بلکه کادرسازی و احصا و تربیت نیروهای ارزشی بسیار موضوعیت دارد.

وی تصریح کرد: شهید امیرعبداللهیان نیز یک نیروی ارزشی و جهادی ناشناخته بود که حتی در گذشته یکبار از وزارت خارجه برکنار شد اما شهید رئیسی این نیرو را کشف کرد و در رأس دیپلماسی کشور قرار داد که مشاهده کردیم توانست تحول بزرگی را در عرصه سیاست خارجی کشور ایجاد کند. ما از این نیروها در عرصه‌های اقتصاد، تعلیم و تربیت، بهداشت و درمان و ... فراوان داریم که باید آنان را از انتها به صدر جدول بیاوریم و آنان را به‌دور از منافع این یا آن حزب و گروه جست‌وجو کنیم، نیروهایی باید به میدان بیایند که با مکتب حاج قاسم مأنوس هستند، همچنان که شهید امیرعبداللهیان یک دیپلمات انقلابی و آشنا با میدان بود. 

احمدی با بیان اینکه شهید رئیسی معادلات مرسوم را به هم زد، اظهار کرد: ایشان برخی چارچوب‌های ساخته شده از جانب برخی تفکرات سیاسیون را در هم شکست تا بتواند نیروهای شایسته و بایسته را پای کار بیاورد. باید نیروهای ناشناخته اما مجاهد و ارزشی با یک نگاه و اقدام انقلابی کشف و به میدان آورده شوند. اگر این نگاه جاری و ساری شود، نیروهای خوب هم دیده خواهند شد که تفکراتشان با رویکرد رئیس‌جمهور شهید و نیز سردار شهید همخوانی داشته باشد.

مرام آیت‌الله رئیسی با شهادت تثبیت شد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با یادآوری اشاره مقام معظم رهبری به ضعف رسانه‌ای دولت سیزدهم، توضیح داد: ایشان توصیه داشتند که اقدامات و خدمات دولت باید با زبان و بیان هنری برای مردم بازگو شود. برخی صحبت‌ها، جلسات، دیدارها و اقدامات رئیس‌جمهور شهید امروز منتشر می‌شود و اخبار آن‌را می‌بینیم و می‌شنویم، در حالی که تا پیش از شهادت ایشان آگاه نبودیم.

احمدی ادامه داد: با اینحال معتقدم اراده خداوند متعال بر این شد که با شهادت آیت‌الله رئیسی مسیر ایشان تثبیت شود یعنی باتوجه به منازعاتی که معمولاً در ایام انتخابات در کشور شاهد هستیم، پیش‌بینی ما این است اگر شهید رئیسی این دولت را به پایان می‌رساند و به انتخابات بعدی می‌رسیدیم، مطمئن باشید نه تنها اقدامات اساسی و خدمات ایشان دیده نمی‌شد بلکه چه بسا این شخصیت انقلابی آماج تخریب قرار می‌گرفت و راه و مسیر و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایشان فراموش می‌شد. یعنی ویژگی‌های حکمرانی ایشان به شکل امروز به‌عنوان یک شاخص و تراز مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

این مدرس حوزه علمیه استان چهارمحال‌وبختیاری تصریح کرد: برکت شهادت سیدالشهدای خدمت این بود که برخی ویژگی‌های شاخص رئیس‌جمهور به‌صورت مصداقی و ملموس در قالب الگو در انظار عموم قرار گرفت و آحاد امروز مشاهده و درک می‌کنند که اگر رئیس‌جمهوری از این جنس و با این ویژگی‌ها انتخاب کنند، منشأ اثر و خدمت خواهد بود. امروز مردم به‌خوبی می‌دانند که مهم است چه کسی را انتخاب کنند و باید به دنبال انتخاب رئیس‌جمهوری باشند که پشت میزنشین نیست. 

احمدی بیان کرد: شهادت شهدای خدمت برکات بسیاری داشته و خواهد داشت به شرط آنکه افکار عمومی به درستی جهت‌دهی شوند و حرارتی که در مردم شکل گرفته است، حفظ شود که در این راستا رسانه‌ها و مطبوعات و فعالان فضای مجازی مهم‌ترین نقش را دارند و نباید دچار رخوت در این عرصه شوند. 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تأکید کرد: از شورای نگهبان انتظار می‌رود که افراد در تراز انقلاب اسلامی را وارد عرصه انتخابات کند، همچنین مردم باید به‌دور از گرفتار شدن در چارچوب‌های سنتی سیاست‌بازی برخی گروه‌ها، با یک نگاه انقلابی چهره‌ نزدیک به رئیس‌جمهور شهید را که آرمان‌گرا، واقع‌بین، جهادگر، پرتلاش، توانمند، با برنامه و دلسوز مردم بود، انتخاب کنند.

احمدی در پایان گفت: اگر رئیس‌جمهور جدید نگاه انقلابی داشته باشد می‌تواند نیروهای انقلابی را ببیند و وارد عرصه کند و وزیران انقلابی نیز می‌توانند مدیران انقلابی و ارزشی را احصا کنند و سکان هدایت را به دستشان بسپارند.

انتهای پیام
captcha