کد خبر: 4218336
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۳
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

شهید رئیسی به مدیریت تراز انقلاب اسلامی عینیت بخشید

تراز رئیس‌جمهور آینده نباید از سطح رئیس‌جمهور شهید پایین‌تر باشد چرا که ایشان با یک مدیریت اسلامی، استاندارد مدیریتی و مطالبه عموم مردم را بالا برد و به مدیریت تراز انقلاب اسلامی عینیت بخشید. بنابراین باید رئیس‌جمهور بعدی و مدیران آینده در تراز ایشان باشند تا اهداف کشور محقق شود.

کارشناسان سیاسی چهارمحال و بختیاری

این روزها ملت ایران در سوگ شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور با اخلاص و انقلابی و همراهان ایشان سیاه‌پوش است و بازخوانی ویژگی‌ها و مصادیق اقدامات و خدمات این نیروی انقلابی در مجامع و محافل گوناگون نقل می‌شود.

از همان زمان که شهید رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد، تحول در خدمت‌رسانی مشهود بود و این روند در مقطعی که ایشان ریاست قوه قضائیه و سپس قوه مجریه را عهده‌دار شد ادامه پیدا کرد و همه کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر دارند که خدمت خالصانه به مردم مهم‌ترین ویژگی شهید جمهور بود. مشی سیاسی رئیس‌جمهور شهید مبتنی بر حکمرانی ولایی باعث شد تا سطح مطالبات مردم از رئیس‌جمهور ارتقا یابد و اکنون در آستانه انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری مردم عزیز ایران، حرف و عمل کاندیداهای انتخابات پیش رو را با ویژگی‌هایی که شهید رئیسی در قامت رئیس‌جمهور تراز انقلاب اسلامی داشت، خواهند سنجید. بازخوانی ویژگی‌های دولت شهید رئیسی موضوع گفت‌‌وگوی ایکنا با چند کارشناس سیاسی چهارمحال‌وبختیاری است که تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

عینیت‌بخشی به مفهوم ولایت فقیه 

مجتبی نوروزی، معاون آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری با تسلیت شهادت شهدای خدمت به‌ویژه آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در سانحه ناگوار سقوط بالگرد، اظهار کرد: تاریخ انقلاب اسلامی ثابت کرده که با رفتن یک خدمتگزار خللی در اراده پولادین و مسیر ملت رخ نمی‌دهد، زیرا از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون از این دست اتفاقات کم نداشتیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد افزود: دولت سیزدهم با راهبری رئیس‌جمهور شهید توانست سطح کنشگری جمهوری اسلامی را در ابعاد و حوزه‌های مختلف از محیط بقا به محیط قدرت تغییر دهد، یعنی در سطح داخلی منتظر گشایش‌گر خارجی نماند و راه حل مسائل را در داخل جست‌وجو می‌کرد. ایشان همچنین در سطح منطقه‌ای درصدد توسعه سیاست همسایگی و توسعه جدی مناسبات با همسایگان برآمد و در سطح نظام بین‌الملل نیز با پیشبرد سیاست نگاه به شرق توفیقات بزرگی کسب کرد که می‌توان نمودهای آن‌را در عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های و بریکس و ... مشاهده کرد.

نوروزی گفت: علاوه بر تقویت جایگاه ایران در مناسبات و سطوح مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، جمهوری اسلامی در حوزه کنشگری برای توسعه قدرت با امیدواری پیش می‌رفت، یعنی شهید جمهور با رفع نگرانی‌ها توانسته بود برای حفظ ساختار حقوقی و حقیقی نظام و دوری از حواشی و نیز حل مشکلات و استحکام‌بخشی به قدرت نظام اسلامی قدم‌های خوبی بردارد. 

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه شهید رئیسی شخصیتی در تراز انقلاب اسلامی ایران بود، تصریح کرد: یکی از مفاهیمی که جهان غرب را به چالش کشاند مفهوم رهبری و زعامت جامعه یا همان ولایت فقیه بود که آیت‌الله رئیسی در عینیت‌بخشی به مفهوم ولایت و ولایت فقیه سرمشق عملی ولایت‌مداری و ولایت‌محوری بود. ایشان خود را مخاطب تک تک جملات مقام معظم رهبری می‌دانست و وفاداری خود را در مقام عمل ثابت می‌کرد.

تقویت گفتمان مشارکت مردم 

نوروزی تأکید کرد: شهید آیت‌الله رئیسی در زمان حیات خود بارها مدال تندیس را از مقام معظم رهبری دریافت کرد و زمانی که به شهادت رسید، گردن‌آویز ارزشمند «مغتنم» نیز از سوی رهبری به ایشان تعلق گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: آیت‌الله رئیسی در حوزه دین و سبک زندگی اسلامی با برداشتن غبار فراموشی از مباحث دینی و ارزش‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، در راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی حرکت می‌کرد و تلاش داشت دین را در عرصه‌های مختلف اجرا کند. یکی دیگر از مفاهیم گفتمان انقلاب مفهوم مشارکت مردم بود که امام راحل(ره) از آن تحت عنوان شجره طیبه یاد می‌کرد، زیرا در نظام و انقلاب اسلامی مردم مهم هستند و نسبت آیت‌الله رئیسی با مفهوم مردم برای همه ما مشخص است و ایشان یک مسئول و مدیر مردم‌دوست بود، در متن مردم قرار داشت، مشکلات را در میدان رصد می‌کرد و در راستای حفظ وحدت و انسجام مردم و جامعه گام بر می‌داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: آیت‌الله رئیسی شخصیتی جامع و کامل داشت که لازم است همگان شخصیت ایشان را به عنوان یک الگوی مدیریتی بشناسیم و کارگزارانی در تراز وی به جامعه مدیریتی کشور معرفی شوند. باید تلاش کرد تا خدمات این شهید عزیز در حوزه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی برجسته شود که تمام این اقدامات و خدمات ذیل زعامت یک مدیر ولایت‌مدار پا گرفت.

نوروزی در پایان با تأکید بر اینکه وظیفه رئیس‌جمهور آینده سخت‌تر است زیرا باید جایگزین رئیس‌جمهور شهید شود، گفت: تراز رئیس‌جمهور آینده نباید از سطح رئیس‌جمهور شهید پایین‌تر باشد چرا که ایشان با یک مدیریت اسلامی، استاندارد مدیریتی و مطالبه عموم مردم را بالا برد و تراز مدیریت اسلامی را عینیت بخشید، بنابراین لازم است رئیس‌جمهور بعدی و مدیران آینده در تراز ایشان باشند تا به اهداف والا دست یابیم.

انتظار مردم از رئیس‌جمهور جدید

احمدرضا بسیج، رئیس بسیج اساتید چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با تبریک و تسلیت شهادت حزن‌انگیز و جانسوز رئیس‌جمهور محبوب آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهانش، اظهار کرد: جمله زیبایی از شهید رئیسی نقل شده که بیان کرده بود زمانی انسان به شهادت می‌رسد که پیش از آن به کرامت رسیده باشد و منظور از کرامت، عاری بودن از عیب و نقص در اخلاق و رفتار است. این شهید در مقام ریاست جمهوری حقیقتاً یگانه و حق و اجرش شهادت بود، هر چند که کشور و ملت ما بسیار نیازمند خدمات خالصانه این بزرگ مرد بودند. 

وی با ابراز تأسف از ناشناخته ماندن اقدامات و خدمات رئیس‌جمهور در زمان حیات، ادامه داد: توسعه زیرساخت‌ها در کشور، تسویه بدهکاری‌های به جای مانده از دولت‌های قبلی، راه‌اندازی و احیای کارخانه‌ها و رفع مشکل بسیاری از کارگران بیکار، بیمه کردن حدود هفت میلیون از جمعیت کشور، رایگان‌کردن درمان برخی بیماری‌هایی که مردم هزینه‌های گزافی متحمل می‌شدند یا رایگان‌کردن درمان کودکان زیر هفت سال نشان می‌دهد و ده‌ها مورد دیگر از جمله کارهای زیربنایی و خدمات ارزنده شهید رئیسی بوده است که کمتر کسی از آن اطلاع دارد.

بسیج گفت: خدمات و اقداماتی که برای اولین‌بار در نظام جمهوری اسلامی در کشور اتفاق افتاد نشان می‌دهد که کم‌کاری‌هایی در تبلیغات فعالیت‌های مخلصان این نظام انجام شده است، اگرچه ممکن است بخشی از این مشکل ناشی از تحت تأثیر قرارگرفتن تبلیغات سوء بیگانگان و فضای مجازی باشد که باعث شد طیفی از جامعه حقیقت را نبینند.

این مدرس حوزه و دانشگاه تأکید کرد: شهید جمهور سنگ‌بنایی را در دولت نهاد که هر شخصی جایگزین ایشان شود یک معیار و تراز در دست دارد که نمی‌تواند و نباید کمتر از شهید رئیسی کار کند بنابراین از رئیس‌جمهور جدید انتظار این خواهد بود که نهایت تلاش و مجاهدت را برای آبادانی کشور و نظام به خرج دهد. در این راستا مردم نیز وظیفه دارند که اولاً مشارکتی پرشور را در انتخابات زودهنگام داشته باشند و دیگر آنکه، گزینه اصلح و شبیه‌ به شهید رئیسی را انتخاب کنند. 

رئیس بسیج اساتید چهارمحال‌وبختیاری، حفظ وحدت، انسجام و یکپارچگی ملت در تحقق یک مشارکت و انتخابات پرشور که می‌تواند بازوی قدرتمند مسئولان باشد مورد تأکید قرار داد و گفت: در تاریخ انقلاب مردم نشان دادند هر جایی که نیاز بوده است با وجود همه مشکلات و سختی‌ها در صحنه حضور یافتند و دفاع کردند. این مردم مؤمن و مقتدر همچنان امیدوار، معتمد به ولی‌ فقیه جامعه و مدافع و پشتیبان مملکت در لحظات سخت خواهند بود.

شهادتی که باعث انسجام سیاسی شد

حمیدرضا عزیزی، نماینده منتخب مردم شهرستان‌های فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان در سانحه سقوط بالگرد، اظهار کرد: این شهید والامقام یک شخصیت حقیقتاً پاکدست، باتقوا و مؤمن و از نظر حقوقی انسانی صادق، حقیقت‌جو و حقیقت‌گو بود. شهید رئیسی شخصیتی بود که در همه امور به خدا توکل داشت، یعنی این اعتقاد را داشت که تنها کارها با برنامه و مدیریت علمی با توکل به خدا، حرکت جهادی و تلاش پیش می‌رود که این مسئله جزو ابعاد شخصیتی ایشان بود و اعتقاد داشت با دلسوزی و مردم‌دوستی کارها انجام می‌شود. شهید رئیسی علاقه زیادی به مردم داشت و دولت سیزدهم را بر مبنای دولت قوی و مردمی بنا نهاد، وی به هر کجا سفر می‌کرد و بین مردم حاضر می‌شد استقبال خوبی از سوی مردم صورت می‌گرفت، شخصیتی شایسته، مردمی و خداترس بود و معتقد بود دولت باید به معنای واقعی جهادی و انقلابی باشد.

وی بیان کرد: شهید رئیسی برای خدمت به مردم و نظام اسلامی شب و روز نمی‌شناخت و دائم برای عملیاتی کردن برنامه‌های دولت در تلاش بود، وی تعامل با دنیا را سرلوحه کار خود قرار داده بود و توانست ایران را به بسیاری از کشورهای دنیا نزدیک کند، حتی به‌دنبال تعامل با کشورهای غربی بود. دولت ایشان به معنای واقعی قائل به دیپلماسی عزت، حکمت، مصلحت، اقتدار و انقلابی و نه دیپلماسی التماسی بود.

نماینده منتخب مردم شهرستان‌های فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی کارهای بسیاری همچون احیای بسیاری از کارخانجات راکد را پیگیری کرد، گفت: مشکلاتی در کشور وجود داشت اما همه آن‌ها مربوط به دولت سیزدهم نبود، از طرفی برخلاف وجود برخی ضعف‌های اقتصادی شخصیتی بسیار قابل احترام، جهادگر، مردمی، ولایتمدار واقعی و خادم امام رضا(ع) بود. از صمیم قلب ناراحتیم و این ضایعه برای کشور بسیار سخت و دردناک است، اما قطعاً این اتفاق را پشت سر خواهیم گذاشت و اعتقاد داریم شهادت آیت‌الله رئیسی به همدلی سیاسی و وحدت ملی کمک خواهد کرد.

هیچ خللی در خدمت‌رسانی دولت ایجاد نمی‌شود 

روح‌الله موسوی بیدلی، نماینده منتخب مردم شهرستان‌های لردگان، فلارد و خانمیرزا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا ضمن تسلیت حادثه ناگوار و غم‌انگیز شهادت رئیس‌جمهور و جمعی از همراهان محضر مقام معظم رهبری و ملت ایران، اظهار کرد: همه ما از این حادثه ناراحتیم و خبر بسیار دردناکی بود، ایشان در همه مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفت، روحیه جهاد و خدمت داشت و بسیار متواضع و دلسوز مردم بود. حادثه‌ای که اتفاق افتاد نشان‌دهنده این بود که رئیس‌جمهور خدوم در راه دلسوزی برای مردم به شهادت رسید و خدمات بسیار ارزنده‌ و بی‌شائبه‌ای داشت که به‌نظرم مهم‌ترین وجه تمایز آیت‌الله رئیسی خدمت بی‌منت بود.

موسوی بیان کرد: در دیدار ابتدای سال با منتخبان جدید ملت، از رئیس‌جمهور شهید درخواست کردم که مجدداً به چهارمحال‌وبختیاری خاصه حوزه انتخابیه لردگان، خانمیرزا و فلارد سفر کنند و این قول را داد که در سفر بعدی در این شهرستان حضور پیدا می‌کند. ایشان به جزئیات مشکلات و نیازهای مناطق مختلف واقف بود و با دلسوزی و دقت نظر برای رسیدگی به مناطق محروم تلاش می‌کرد.

وی گفت: ایران اسلامی با وجود فقدان این شخصیت بزرگ انقلابی تحت امر مقام معظم رهبری و راهنمایی‌های ایشان عزتمند و مقتدر خواهد بود و تا زمان انتخاب رئیس‌جمهور جدید، معاون اول با اذن رهبری کارها را پیش می‌برد و با رهنمودهای مقام معظم رهبری شرایط انتخابات فراهم خواهد شد، همانطور که مقام معظم رهبری بیان کردند هیچ اختلالی در خدمت‌رسانی دولت ایجاد نخواهد شد و مردم مطمئن باشند و بدانند که ادامه امورات به نحو احسن انجام می‌شود.

انتهای پیام
captcha