زیرساخت‌های جوانی جمعیت در چهارمحال‌وبختیاری تقویت شود
کد خبر: 4215196
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۴
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

زیرساخت‌های جوانی جمعیت در چهارمحال‌وبختیاری تقویت شود

محمدحسین اعرابی گفت: شبکه بهداشت و درمان می‌تواند با نفوذی که در شهرها و روستاها دارد، در حوزه جوانی جمعیت اقدامات خوبی انجام دهد اما متأسفانه برخی زیرساخت‌ها در چهارمحال‌وبختیاری از جمله برای فرزندآوری بانوان شاغل مهیا نیست.

جوانی جمعیتبه گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، محمدحسین اعرابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال‌وبختیاری روز گذشته، ۲۲ اردیبهشت‌ماه در اولین جلسه قرارگاه جوانی جمعیت چهارمحال‌وبختیاری در سال‌جاری با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی در حوزه جوانی جمعیت تکالیفی برعهده دارند، اظهار کرد: باید جدای از کار اداری، تمامی افراد در این حوزه دغدغه‌مند باشند.

اعرابی با بیان اینکه کارگروه‌های متعددی در زمینه جوانی جمعیت تشکیل شده است، گفت: درمان ناباروری، جلوگیری از سقط جنین، فرهنگ‌سازی و آموزش از جمله اقدامات این کارگروه‌ها است.

وی افزود: شبکه بهداشت و درمان می‌تواند با نفوذی که در شهرها و روستاها دارد، در حوزه جوانی جمعیت اقدامات خوبی انجام دهد اما متأسفانه برخی زیرساخت‌ها در چهارمحال و بختیاری از جمله برای فرزندآوری بانوان شاغل مهیا نیست، یکی از این زیرساخت‌ها مهدکودک است که عموماً گلایه بانوان شاغل را در پی دارد.

اعرابی با اشاره به اینکه آمار نجات فرزندان سقط قابل توجه است، بیان کرد: مهم‌ترین مسئله در این حوزه فرهنگ‌سازی است و باید به سمت تغییر ذهنیت برویم. اکنون در موقعیت پنجره جمعیتی قرار داریم که زمان برای عبور از آن محدود است و باید به اولویت‌ها نگاه کنیم.

در حال حرکت به سمت سالمندی هستیم

در ادامه علی‌ضامن صالحی‌فرد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد با بیان اینکه کشور ایران در حال حرکت به سمت سالمندی است، اظهار کرد: دوران طلایی پنجره جمعیتی را پشت سر گذاشته‌ایم، اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، دچار سیاه چاله جمعیتی خواهیم شد، اکنون در شرایط نقره‌ای جمعیت قرار داریم.

وی افزود: ۳۰ اردیبهشت به‌نام سالروز ملی جمعیت نامگذاری شده است، سال ۱۴۰۰ قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با ۷۳ ماده، ۸۱ تبصره و ۲۳۶ تکلیف مصوب شد.

صالحی‌فرد با بیان اینکه رشد جمعیت در سال ۱۴۰۳ منفی شده است، یادآور شد: اگر اقدامات مؤثر در حوزه جوانی جمعیت صورت نگیرد، از ۱۰ نفر جمعیت استان پنج نفر سالمند، سه نفر میانسال، یک نفر جوان و یک نفر کودک خواهد بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد گفت: اگر جمعیت زیر ۱۵ سال کشور کمتر از ۴۰ درصد باشد، یعنی جمعیت در حال حرکت به سالمندی است، رشد موالید در چهارمحال و بختیاری کاهشی است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت ازدواج، طلاق و فرزندآوری در برخی از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری بحرانی است، یادآور شد: باید با فرهنگ‌سازی در این حوزه گام‌های موثری برداریم.

وضعیت واگذاری زمین‌های طرح جوانی جمعیت 

خدایار باقری، مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با اشاره به واگذاری زمین به خانواده‌های دارای چهار و سه فرزند در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، اظهار کرد: تاکنون ۱۳ هزار و ۶۳۱ در این طرح برای دریافت زمین رایگان ثبت‌نام کرده‌اند که این تعداد ۱۳ هزار و ۱۹۸ خانواده شهری و ۴۳۳ خانوار روستایی هستند.

باقری افزود: از تعداد خانوارهای ثبت‌نام کننده برای دریافت زمین در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده ۷۷۲۵ خانواده دارای فرزند سوم و ۵۴۷۳ نفر دارای فرزند چهارم هستند، سن فرزند اول خانواده باید متولد ۸۳/۱/۱ به بعد باشد.

وی با بیان اینکه ۶۳۸۲ خانوار برای دریافت زمین در طرح جوانی جمعیت پرونده تشکیل داده‌اند، گفت: تاکنون به ۲۸ درصد از متقاضیان زمین واگذار و قرارداد منعقد شده است.

باقری با تأکید بر اینکه از ۴۳ شهر چهارمحال و بختیاری در ۲۲ شهر زمین در طرح جوانی جمعیت تخصیص داده شده است، تصریح کرد: در یک شهر به ۱۰۰ درصد متقاضیان زمین تخصیص داده شد، لردگان با ۴۱۶۸ ثبت‌نامی بیش‌ترین متقاضیان در این طرح را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بعد از دو سال از تحویل زمین در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به متقاضیان ماهیانه دو میلیون تومان به مدت هشت سال دریافت می‌شود، گفت: تاکنون ۳۰ هکتار زمین به ارزش ۱۴ هزار میلیارد تومان در این طرح واگذار شده است. 

پرداخت ۵۵۶ میلیار ریال هزینه درمان ناباروری از سوی بیمه سلامت

در ادامه علیرضا اصغرزاده، مدیرکل بیمه سلامت چهارمحال‌ و بختیاری با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم اقدامات مطلوبی در راستای باروری و درمان ناباروری انجام شده است، اظهار کرد: در راستای ارتقای سطح بیمه همگانی، بسته‌هایی طراحی و اجرا شد که پوشش دهنده خدمات باروری و ناباروری هستند. 

وی افزود: به منظور عملیاتی شدن قانون جوانی جمعیت و افزایش نرخ رشد، تسهیل فرآیند دسترسی به خدمات ناباروری و پوشش خدمات باروری و ناباروری، پنج بسته خدماتی ارائه شد و طبق مصوبات شورای عالی بیمه بسیاری از هزینه‌های ناباروری تحت پوشش قرار گرفت. 

اصغرزاده با اشاره به اینکه زوجین نابارور با مراجعه به واحد میزخدمت بیمه سلامت، نشان‌دار شده و از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: هزینه زایمان طبیعی به طور کامل و ۹٠ هزینه زایمان سزارین پرداخت خواهد شد. 

اصغرزاده گفت: در سال گذشته، ۱۸هزار بار مراجعه بیماران نشان‌دار را شاهد بودیم که بیمه سلامت ۹٠ میلیارد ریال هزینه پرداخت کرده است. 

مدیرکل بیمه سلامت عنوان کرد: ۲۹ هزار مورد مراجعه بارداری با پرداخت ۵۵ میلیارد ریال، ۲۶۲۸ مورد مراجعه سزارین با پرداخت ۲۲۳ میلیارد ریال و ۲۶۶٠ مورد مراجعه زایمان طبیعی با پرداخت ۱۷۱میلیارد ریال به موسسات طرف قرارداد را شاهد بودیم. 

وی گفت: در مجموع سال گذشته، ۵۵۶ میلیارد ریال هزینه باروری و ناباروری به مؤسسات طرف قرارداد بیمه سلامت پرداخت شده است.

انتهای پیام
captcha