پیرمرد خانمیرزایی: آرزو دارم اشعار قرآنی‌ام کتاب شود + فیلم
کد خبر: 4214235
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۸

پیرمرد خانمیرزایی: آرزو دارم اشعار قرآنی‌ام کتاب شود + فیلم

علی‌محمد محمودی، پیرمردی اهل ذوق است که باوجود سواد اندکش اما به مدد قریحه شعر و شاعری توانسته است سوره بقره را به نظم درآورد. این هنرمند از مسئولان در انتشار و چاپ شعرهایش به‌ویژه اشعار قرآنی درخواست حمایت کرده است اما مطالبه‌ای که هنوز پابرجاست و جامه عمل نپوشیده است. 

علی محمد محمودی

علی‌محمد محمودی، ۷۵ ساله اهل روستای چاهگاه سادات از توابع بخش ارمند شهرستان خانمیرزا پیرمردی باصفا و اهل ذوق است که با وجود سواد اندکش اما بر حسب ارادت قلبی و به مدد قریحه شعر و شاعری توانسته چند هزار بیت با موضوعات مختلف خلق و در دفترهایش ثبت کند. 

حدود سه سال قبل بود که سروده ۸۰۰ بیتی محمودی براساس ترجمه و مفاهیم آیات شریفه سوره مبارکه بقره خبرساز شد و وی از مسئولان و خیران درخواست داشت تا او را در انتشار و چاپ شعرهایش به‌ویژه این اشعار قرآنی در قالب یک کتاب حمایت کنند، مطالبه‌ای که هنوز پابرجاست و جامه عمل نپوشیده است. 

این هنرمند سالخورده که براساس ارادتش به ساحت نورانی قرآن و اهل‌بیت(ع) دست به این ابتکار زده و ۲۸۶ آیه سوره مبارکه بقره را به نظم درآورده است، بدون حمایت مسئولان استانی و شهرستانی قادر به تأمین هزینه چاپ کتاب شعرش نیست.

برای آشنایی بیشتر با این پیرمرد هنرمند، خبرنگار ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری گفت‌وگویی با وی داشته است که تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

محمودی با اشاره به اینکه بر حسب علاقه‌اش به قرآن کریم طی ۲ ماه با کار شبانه‌روز توانسته کل سوره بقره را به نظم در بیاورد، اظهار کرد: انگیزه‌ام از فکر کردن به مفاهیم آیات و بازگویی آنها در قالب این اشعار را نیز در قالب شعر بهتر می‌توانم بیان کنم: 

چنان مهر داشتم به قرآن و دین 
از بقره نوشتم سراسر چنین
 
دو ماه در شب و روز نرفتم به خواب 
تا سوره بقره نمودم کتاب
 
«پیرمرد خانمیرزا» از آرزویش می‌گوید + فیلم

وی با ذکر اینکه از سال ۵۸ تا کنون با شعر و ادبیات مأنوس است، ادامه داد: بنده بر طبق علاقه به ادبیات و شعر از سال ۵۸ تا کنون هزاران بیت شعر با موضوعات متنوع به‌ویژه مذهبی و انقلابی و مردمی و غالبأ با سبک حماسی سروده‌ام که به علت فقر و مشکلات مالی نتوانستم به چاپ برسانم. 

محمودی از علاقه وافرش برای چاپ اشعار قرآنی خود گفت و افزود: خیلی دوست دارم اشعارم در مورد این سوره مبارکه در جایی چاپ شود تا هر کسی خواند و ثواب برد من نیز در ثوابش شریک باشم و ذخیره قیامتم شود. 

این پیرمرد خوش‌ذوق خانمیرزایی با معرفی مختصری از خود گفت: بنده متولد ۱۳۲۸ هستم و در تمامی صحنه‌های انقلاب حضور داشتم و در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردم، پس از پیروزی انقلاب به مدت پنج سال در سپاه پاسداران مشغول کار شدم، همچنین در اداراتی همچون شهرداری، اداره بازرگانی و ... کار کردم اما در هیچ‌یک از ادارات استخدام نشدم و بیمه نداشتم. در ۶۰ سالگی به مدت یک‌سال تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتم و پس از آن با درخواستم برای بیمه موافقت و حقوق ماهانه اندکی برایم مصوب شد که تا امروز با همین حقوق ناچیز زندگی خود و همسرم می‌گذرد؛ چهار پسر و یک دختر دارم که ازدواج کرده‌اند و مستقل هستند. 

محمودی با اشاره به اینکه درخواستش برای چاپ اشعار قرآنی را به ادارات مختلف از جمله تبلیغات اسلامی اعلام کرده است، توضیح داد: حقیقتاً هزینه لازم برای چاپ شعرهایم را ندارم و امیدوارم بتوانم با کمک مسئولان یا خیران این شعرها را به چاپ برسانم. 

این هنرمند خانمیرزایی با اشاره به اینکه شماره آیه به نظم درآمده را در کنار ابیات مربوط درج کرده است، گفت: سروده بنده از آیات سوره بقره بالغ بر ۸۰۰ بیت است و امیدوارم برای دیگر سوره‌ها نیز بتوانم شعر بگویم.

بخش‌هایی از این ابیات مربوط به سه آیه آغازین سوره بقره تقدیم مخاطبان گرامی ایکنا می‌شود.

الف لام و میم است و گفتار، هو
نباید به اندیشه اصرار، هو
 
ز هر گونه شک عاری است این کتاب
برد متقین را به سوی صواب 
 
هر آن‌کس که با بیم آرد یقین 
نمازش بخواند به دستور دین
 
چو قرآن که ایزد تو را داده است
به آنچه که پیشین فرستاده است
 
هم از آنچه روزی بدادش خبیر
که نیکی بباید همی بر فقیر
 
هر آن‌کس که ایمان کامل برد
 به دیگر جهان هم یقین آورد
انتهای پیام
captcha