دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد؛ میزبان فینال بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت(ع)
کد خبر: 4214049
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۵

دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد؛ میزبان فینال بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت(ع)

آزمون فینال مرحله سراسری بخش معارفی از بیست‌وهشتمین دوره‌ جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت به صورت منطقه‌ای شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرکرد، اصفهان، یزد و کاشان در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار می‌شود.

جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

مریم امیدی، رئیس اداره قرآن و عترت(ع) دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری با اعلام اینکه مرحله نهایی بخش معارفی از بیست‌وهشتمین دوره‌ جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت به میزبانی این دانشگاه برگزار می‌شود، اظهار کرد: آزمون فینال مرحله سراسری بخش معارفی به‌صورت منطقه‌ای شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرکرد، اصفهان، یزد و کاشان در روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، سالن شهید ضیایی برگزار می‌شود.

دبیر قرآن و عترت منطقه ۷ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با ذکر اینکه برگزاری این آزمون به‌صورت منطقه‌ای در شهرکرد در راستای سیاست مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت مبنی بر تقسیم‌بندی دانشگاه‌های کشور در قالب مناطق ۱۰گانه اجرایی می‌شود، ادامه داد: تلاش می‌شود از ظرفیت و توانمندی این دانشگاه‌ها با هماهنگی و هم‌افزایی در راستای فعالیت‌های حوزه قرآن و عترت استفاده شود و بر طبق شرح وظایفی که اعلام شده امید است بتوانیم شاهد ارتقای سطح قرآنی دانشگاه‌ها در همه فعالیت‌های قرآنی از جمله جشنواره قرآن و عترت باشیم.

امیدی در خصوص ساز و کار گزینش دانشگاهیان و راهیابی به فینال بخش معارفی، تأکید کرد: رتبه‌های اول تا سوم هر رشته براساس امتیاز از سوی مرکز قرآن و عترت(ع) وزارت اعلام شده و صرف کسب رتبه اول تا سوم مرحله دانشگاه، مجوز ورود به مرحله سراسری نیست یعنی متسابقان برای راه یافتن به مرحله سراسری باید امتیاز ۱۲۰ از ۱۵۰ نمره آزمون را کسب کرده باشند.

امیدی افزود: در مجموع، ۳۹ استاد، دانشجو و کارمند علوم پزشکی شهرکرد در رشته‌های احکام، ترجمه و تفسیر قرآن، حفظ و مفاهیم قرآن، مفاهیم نهج‌البلاغه، حفظ احادیث، حفظ نهج‌البلاغه، حفظ صحیفه سجادیه، مفاهیم صحیفه سجادیه، سبک زندگی اسلامی، سیره معصومین(ع)، زندگی مهدوی، پرسمان معارفی و اخلاق و پوشش حرفه‌ای به مرحله فینال راه یافتند. رشته ترجمه سور منتخب مرحله سراسری ندارد.

امیدی به بخش آوایی این دوره از مسابقات نیز اشاره و بیان کرد: بخش آوایی متشکل از ۱۷ رشته شامل قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل، حفظ ۲۰ ، ۱۰،  ۵ و حفظ ۳ جزء پیوسته، حفظ یک جزء، حفظ سوره حشر، اذان، همخوانی و تواشیح، سرودهای دینی و آیینی، مداحی، دعاخوانی، آیین سخنوری، صحیح‌خوانی قرآن از سوره‌های ملک، یس، واقعه و الرحمن و فصیح‌خوانی نماز است.

وی ادامه داد: حدود ۶۰ استاد، دانشجو و کارمند قرآنی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به مرحله مقدماتی بخش آوایی در رشته‌های مختلف راه یافتند که برگزیدگان بخش مقدماتی در خردادماه به مرحله نهایی و حضوری این بخش که به میزبانی مشهد مقدس برگزار خواهد شد، راه می‌یابند.

این بانوی حافظ کل قرآن در خصوص امتیازات پیش‌بینی شده برای دانشگاهیان فعال در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت، بیان کرد: لحاظ کردن تا سقف ۱۵ ساعت آموزش ضمن خدمت برای کارمندان، اختصاص امتیازات فرهنگی برای اعضای هیئت علمی و همچنین اولویت استفاده از امکانات و خدمات رفاهی، امتیاز استعدادهای درخشان و رزیدنتی و امتیاز جشنواره دانشجوی نمونه ویژه دانشجویان از جمله امتیازاتی است که علاوه بر جوایز نقدی پیش‌بینی شده است.

یادآور می‌شود، سال گذشته حدود ۱۹۰۰ نفر در مرحله دانشگاهی بیست‌وهفتمین دوره جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت در استان شرکت داشتند و از این تعداد متسابق از میان دانشگاهیان علوم پزشکی استان که در سه گروه اساتید، کارکنان و دانشجویان در ۵۴ رشته مرحله دانشگاهی مشارکت کردند، در نهایت ۹ رتبه برتر کشوری و ۲ رتبه نخست ملی در کارنامه افتخارات قرآنی این دانشگاه به ثبت رسید.

انتهای پیام
captcha