کد خبر: 4077941
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۳

3 طرح قرآنی در چهارمحال‌وبختیاری تأمین اعتبار شدند

رئیس گروه قرآن و عترت(ع) اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به طرح این نهاد برای حمایت از مؤسسات قرآنی صاحب ایده و طرح، اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون سه مؤسسه قرآنی تحت پوشش فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از کمک‌های کارگروه قرآن و عترت(ع) وزارت ارشاد جهت اجرای طرح‌های خود بهره‌مند شده‌اند.

تامین اعتبار طرح های قرآنی

علی امینی، رئیس گروه قرآن و عترت(ع) اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به طرح این نهاد برای حمایت از مؤسسات قرآنی صاحب ایده و طرح، اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون سه مؤسسه قرآن و عترت(ع) تحت پوشش فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از کمک‌های کارگروه قرآن و عترت(ع) وزارت ارشاد جهت اجرای طرح‌های خود بهره‌مند شده و وجوه اجرای طرح به حساب آنان واریز شده است.

وی در خصوص جزییات این طرح‌ها، ادامه داد: طرح «پرورش نخبگان قرآنی استان» از سوی مؤسسه قرآنی نسیم وحی شهرکرد مورد پذیرش و حمایت کارگروه قرآن و عترت(ع) وزارت ارشاد واقع شده و در حال اجراست؛ همچنین مؤسسه تبیان فارسان اجرای طرحی با عنوان «اصلاح آداب و رسوم اجتماعی بر مبنای آموزه‌های قرآنی» را به دست گرفته است که تأمین اعتبار شد. طرح سوم ناظر به برپایی «کارگاه‌های سبک زندگی با محوریت طلاق» است که اعتبار اجرای آن برای مؤسسه نور شهرکرد به عنوان مجری طرح تأمین شده و در حال اجراست.

امینی تصریح کرد: فراخوان طرح‌های قرآنی به مؤسسات قرآن و عترت(ع) استان اعلام می‌شود و مؤسساتی که طرح‌های قابل اجرا و کارآمد در سرفصل‌های گوناگون با خروجی مطلوب را به ما ارائه دهند، مشمول حمایت و دریافت مبالغ اجرای طرح می‌شوند و پس از پایان انجام طرح، مستندات و خروجی طرح مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه طرح‌های اجرایی باید ناظر به حل بخشی از مسائل مبتلابه جامعه باشند، افزود: هر یک از سه طرح که امسال مورد تأیید و حمایت واقع شده‌اند در صورت اجرایی شدن آثار مبارک و مطلوبی بر جامعه خواهد داشت و بخشی از معضلات فرهنگی و اجتماعی جامعه را با تأسی به مبانی نورانی قرآن کریم تقلیل می‌دهند.

امینی تصریح کرد: مثلاً طرح «اصلاح آداب و رسوم اجتماعی بر مبنای آموزه‌های قرآنی» به مقوله فرهنگ‌سازی و اصلاح برخی آداب و رسوم نامناسب اجتماعی که بر مبنای مبانی دینی و قرآنی نیستند می‌پردازد که تیراندازی در مراسم عروسی یکی از آداب غلط اما مرسوم در استان ماست؛ این طرح بسیاری از مسائل و مصادیقی را پوشش می‌دهد که دغدغه شورای فرهنگ عمومی استان نیز هست.

وی با اشاره به اینکه این طرح در سال گذشته نیز در استان اجرا شد، بیان کرد: در طول سال گذشته از مجموع 20 مؤسسه قرآنی تحت پوشش ادراه ارشاد استان، 16 مؤسسه طرح‌های قابل اجرا و سودمندی را ارائه دادند و برای اجرای طرح‌ها مورد حمایت قرار قرار گرفتند.

امینی گفت: از جمله موضوعاتی که در این طرح‌ها مورد توجه قرار گرفت غدیرشناسی، عاشورا، مهدویت، دعای هفتم صحیفه سجادیه، تربیت نخبگان قرآنی، انتقال مفاهیم دینی به کودکان، بررسی آیات اخلاقی قرآن کریم‌، حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم در رده سنی بزرگسالان و نونهالان، تفسیر آیات مرتبط با خانه و خانواده، تدبر، آموزش نهج‌البلاغه، سبک زندگی قرآنی، تصحیح قرائت نماز، تعالی خانواده و فرزندآوری و فرزندپروری قرآنی، آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم برای زنان خانه‌دار، طرح تربیت معلم قرآنی و ارتقا و به‌روز رسانی سواد قرآنی بودند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha