کد خبر: 4004949
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
امامی مطرح کرد:
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: شورای فرهنگ عمومی به‌عنوان بازوی مجلس در حوزه نظام فرهنگی محسوب می‌شود که یکی از دغدغه‌های رئیس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری مباحث فرهنگی است و قطعا با انجام اقدامات فرهنگی، بخش بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ۲۲ مهرماه در نشست شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه حرکت خوبی در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و شورای فرهنگ عمومی کشور آغاز شده و این حرکت با دوره‌های گذشته متفاوت است، اظهار کرد: باتوجه به مبحث ناحیه‌گرایی فرهنگی، باید این نگاه وجود داشته باشد که استان خود با استفاده از این موضوع، بتواند به خوبی مسائل و مشکلات موجود را برطرف کند.

امامی افزود: مهم‌ترین اولویت شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان‌ها که دارای پیوست فرهنگی هستند، باید مسئله پیشران توسعه با ناحیه‌گرایی فرهنگی باشد، زیرا فرهنگ، پیشران توسعه به شمار می‌رود، باید پرسید چرا چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های پیشتاز در زمینه سقوط نرخ جمعیت است.

وی با اشاره به اینکه شاهد یکی از بزرگ‌ترین نرخ‌های بالا در حرکت از روستانشینی به سمت شهرنشینی هستیم، تصریح کرد: لازم است روستامحوری، برگشت به روستا، ارتقای سطح زندگی روستایی و برنامه‌ریزی برای جمعیتی را که قصد برگشت به روستا ندارد با فعال شدن اقتصاد گردشگری در چهارمحال و بختیاری دنبال کنیم، چرا باید مسئله پیمایش و نگرش کنونی در تمام امور، بحث اشتغال باشد.

امامی ادامه داد: لازم است در قالب طرح فرهنگی و رسانه‌ای، نشان تجاری ملی و بین‌المللی چهارمحال و بختیاری بحث حل مشکل گردشگری از این طریق باشد، همچنین روستامحوری و برگشت به روستا از دیگر ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و  این استان به حیات روستایی برگردد، زیرا روستا قلب تپنده توسعه کشور و استان است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه مطمئنا با اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بسیاری از آسیب‌های موجود در چهارمحال و بختیاری برطرف خواهد شد، تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود دو طرح مهم هم‌چون طرح برندینگ ملی و بین‌المللی گردشگری، فرهنگی و طبیعی و برگشت به روستا در شورای فرهنگی استان مصوب و از سوی این شورا تدوین شود، زیرا شورای فرهنگ عمومی، پیشران توسعه استان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: آنچه امسال در کمیسیون فرهنگی مجلس در حال پیگیری بوده این است که ۳۰ درصد از اعتبارات فرهنگی اجتماعی استان‌ها و ۵۰ درصد از اعتبارات فرهنگی وزارتخانه‌ها برای استان‌ها در اختیار شورای فرهنگ عمومی قرار گیرد، همچنین به دنبال اصل ۱۲۷ نظارت بر هدایت بودجه‌های فرهنگی، این مسئله بر عهده رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور است، در صورتی‌که این امر اتفاق بیفتد، قطعا اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

امامی گفت: شورای فرهنگ عمومی به‌عنوان بازوی مجلس در حوزه نظام فرهنگی محسوب می‌شود که یکی از دغدغه‌های رئیس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری مباحث فرهنگی است و قطعا با انجام اقدامات فرهنگی، بخش بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به وضعیت فرهنگسرای شهرکرد، خاطرنشان کرد: ساماندهی این مرکز فرهنگی، یکی از دغدغه‌های کوچک چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که باید با فعال شدن آن و حل شدن وضعیت موجود، شاهد رفع مشکلات فرهنگسرا باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: