کد خبر: 3826383
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۱
حجت‌الاسلام خسروپناه بیان کرد:
گروه معارف ــ پژوهشگر و مدرس فلسفه و حکمت، مقصود رهبری از معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب را برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل اخلاص، ایثار، توکل و ایمان در خود و جامعه دانست و افزود: بر این اساس محرک و جهت‌دهنده اصلی جامعه در مسیر پیشرفت و تمدن‌سازی اخلاق و معنویت است.

اخلاق و معنویت؛ جهت دهنده اصلی جامعه در مسیر پیشرفت و تمدن سازی

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، رئیس سابق مؤسسه حکمت و فلسفه ایران، شب گذشته، 20 تیرماه در هشتمین شب از بیست و ششمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه‌زادیی دینی که با حضور عموم مردم در مهدیه مصلای بزرگ امام خمینی(ره) شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اینکه خودسازی مهم‌ترین مؤلفه نظام انقلابی در بیانیه گام دوم انقلاب است، گفت: جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی به عنوان دیگر مؤلفه‌های نظام انقلابی نیازمند خودسازی هستند.

وی مقصود رهبری از معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب را برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل اخلاص، ایثار، توکل و ایمان در خود و جامعه دانست و افزود: اخلاق نیز به معنای رعایت فضیلت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع و ... است.

خسروپناه با بیان اینکه رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب معنویت و اخلاق را جهت‌دهنده همه حرکت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه می دانند، اظهار کرد: بر این اساس محرک و جهت‌دهنده اصلی جامعه در مسیر پیشرفت و تمدن سازی اخلاق و معنویت است.

رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه با تأکید بر اینکه نقش‌آفرینی در جامعه بدون اخلاق و معنویت هیچ تأثیری ندارد، تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) نیز با اخلاق و معنویت جامعه جاهلیت عرب را تکامل بخشید و رشد داد.

پژوهشگر و مدرس فلسفه و حکمت با بیان اینکه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به دلیل زهد، ایمان و تهجد در دل جوانان مسلمان سراسر جهان جای باز کرده‌اند، خاطرنشان کرد: عالِم باید اهل عمل، تهجد و زهد باشد و درد مردم را بفهمد تا بر جامعه و مردم اثر بگذارد.

خسروپناه با بیان اینکه زندگی آرامش‌بخش در دنیا تنها با مادیات فراهم نمی‌شود و اخلاق و معنویت لازمه اصلی آن است، ادامه داد: ایثار، خدمت گذاری به مردم و شنیدن و رسیدگی به درد مردم از آثار اخلاق و معنویت در جامعه است.

جامعه امروز نیازمند آداب اجتماعی است

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در کشور به برکت انقلاب اسلامی ایثار، اخلاص و ازخودگذشتگی را در بسیاری از موارد از جمله سیل اخیر مشاهده کرده‌ایم، اضافه کرد: علت این رفتارهای ایثارگونه انس با اهل بیت(ع) و کسب معنویت در ایام مختلف سال است.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین با اشاره به اینکه دشمن تمام تلاشش را به کار گرفته تا اخلاق و معنویت را از جامعه ما بگیرد، اظهار کرد: عرفان‌های کاذب در همین راستا شکل گرفته و اگر ما معنویت اصیل اسلامی و اهل بیتی(ع) را منتقل نکنیم عرفان های کاذب جای آنان را می گیرد.

خسروپناه با بیان اینکه نیاز به معنویت در مردم را باید تأمین کرد و ارزش‌های معنوی و ایمانی را با توجه به منابع غنی که در اختیار ماست گسترش داد، تصریح کرد: اگر نیاز به معنویت در میان مردم تأمین شود قطعاً جایی برای عرفان‌‌های کاذب باقی نمی‌ماند.

رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه بر بهره‌گیری از نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در غنی سازی معنویت جامعه تاکید و خاطرنشان کرد: دشمنان رسانه‌ها را در راستای انحراف مردم و جوانان استفاده می‌کنند که باید با هوشیاری نقشه‌های آنان را خنثی کرد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه معنویت تنها در شب زنده‌داری و عبادت ظاهری خداوند نیست، خاطرنشان کرد: معنویت در علم و کار نیز نهفته است و باید معنویت را در علوم مختلف تبیین و تشریح کرد.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین با ت‌کید بر اینکه جامعه امروز نیازمند اخلاق و آداب اجتماعی است، اظهار کرد: توجه به محرومان، حرمت نهادن به یکدیگر و تکریم خانواده مصادیقی از اخلاق اجتماعی است که مستندهای دینی در این موضوعات نیز وجود دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: