من برده نیستم

من برده نیستم

برخی زنان ایزدی این توان را یافته‌اند که چند سال پس از نسل‌کشی داعش در شهر سنجار، واقع در استان نینوای عراق، به این شهر برگردند، زیرا گروه تکفیری تروریستی داعش دختران «ایزدی» را به بردگی می‌گرفت.
پل علفی؛ آخرین بازمانده «اینکاها»

پل علفی؛ آخرین بازمانده «اینکاها»

هر سال، پل بافته شده از الیاف کسواچاکا که روی رودخانه آرکوئیپا در نزدیکی منطقه کوسکو، در جنوب شرق پرو کشیده شده، برداشته می‌شود و پل تازه بافته شده‌ای به جای آن نصب می‌شود. این پل آخرین پل به سبک قوم اینکاهاست که هنوز از آن استفاده می‌شود که با دست بافته می‌شود و سنت بافت هرساله آن بیش از ششصد سال قدمت دارد. از سال ۲۰۱۳ این مراسم در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
رکورد جدید سازمان ملل: 70/8 میلیون نفر آواره

رکورد جدید سازمان ملل: 70/8 میلیون نفر آواره

آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد در سال 2018، تعداد افرادی که مجبور به ترک خانه‌های خود شدند با دو میلیون نفر افزایش به رقم بی‌سابقه 70/8 میلیون نفر رسیده است.
ما مجاز به زندگی نیستیم!

ما مجاز به زندگی نیستیم!

هیچ کشوری آنها را نمی خواهد، اما باید آنها را حفظ کنند. روایت رسمی جامعه بین المللی حاکی از آن است که روهینگیا باید به طور داوطلبانه در ایمنی و کرامت به میانمار بپیوندد. با این حال مسئولین U.N ادعا می‌کنند که احتمالا طی سال‌ها پناهندگان روهینگیا نخواهند توانست به میانمار بازگردند. اردوگاه پناهندگان روهینگیا در جنوب شرقی بنگلادش قرار دارد که حدود یک میلیون نفر از مسلمانان میانمار در آن اسکان دارند که به بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان تبدیل شده است. روهینگیا، قومی است که اکثریت آنها مسلمان هستند که در اواخر سال 2017 توسط ارتش میانمار به شکل گسترده‌ای نسل‌کشی شده‌اند.
جهان در هفته‌ای که گذشت

جهان در هفته‌ای که گذشت

گرما و طوفان در هفته‌ای که گذشت چندین قاره را تحت تاثیر قرار داده است و رکوردهای درجه حرارت دست‌خوش تغییر شد. هند، پاکستان، آلمان، لهستان و غرب آمریکا تحت تاثیر این تغییرات آب و هوایی بود.
فاجعه انسانی در یمن

فاجعه انسانی در یمن

در سراسر روستاهای کوهستانی یمن، بحران اقتصادی ناشی از جنگ باعث سوء تغذیه و آب‌های ناسالم شده است. چهار سال از جنگ یمن می‌گذرد و گرسنگی روستاهای یمن را تهدید می‌کند.
ابرماه خونین

ابرماه خونین

ابرماه گرفتگی خونین که به ابرماه گرگ خونین معروف است، از بامداد ۱ بهمن‌ماه در قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقای مرکزی و اقیانوس آرام قابل مشاهده بود. وقتی ماه درنزدیک‌ترین نقطه به زمین قرارمی‌گیرد و بزرگتر از اندازه معمول دیده می‌شود لقب "ابرماه " می‌گیرد؛ و به این دلیل خونین نامیده می‌شود که قمرزمین را هاله قرمز رنگ فرا می‌گیرد.
اروپا در برف

اروپا در برف

از دسامبر سال گذشته، بیش از 20 نفر بر اثر تغییرات آب و هوایی در اروپا درگذشته اند. بر اثر طوفان و قطع برق، چند روستا در منطقه آلپ زیر برف مدفون شده است. پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده بارش‌ها ادامه داشته باشد و در برخی مناطق ارتفاع برف به ۱۵۰ سانتی‌متر برسد.
طوفان اردوگاه پناهندگان سوری را تخریب کرد

طوفان اردوگاه پناهندگان سوری را تخریب کرد

اردوگاه پناهندگان سوری در مرز لبنان پس از یک طوفان شدید در مناطق شرقی و شمالی، بر اثر جاری شدن سیلاب آسیب جدی دید. طبق آمار سازمان ملل متحد، طوفان نورما، که هفته گذشته آغاز شد، به ۵۷۰ چادر آسیب رسانده و زندگی ۲۲ هزار پناهنده را تحت تاثر خود قرار داده است. خانواده های ساکن در این اردوگاه از داشتن تشک، پتو، غذا و لباس مناسب محروم هستند.
یک‌سال، نه به نکبت

یک‌سال، نه به نکبت

تظاهرات روز سرزمین در سال ۲۰۱۸ و در چهل و دومین سالگرد این مناسبت در فلسطین برگزار شد. این تظاهرات با عنوان بازگشت شناخته می‌شود. ۳۰٫۰۰۰ نفر در این تظاهرات در مرز اسرائیل با غزه حضور داشتند و در جریان این اعتراضات بیش از ۵۰ نفر کشته و حدود ۸۰۰۰ نفر به دلیل اصابت گلوله یا مسمومیت با گاز اشک‌آور مجروح شدند. دولت فلسطین یک روز بعد از اعتراض اعلام عزای عمومی کرد. در مرزهای دو طرف نیز نیروهای اسرائیلی با تانک‌هایشان و تک تیراندازها در خاکریزها مستقر شدند و پهپادها نیز گاز اشک‌آور به سمت تظاهرکنندگان در شرق غزه شلیک می‌کردند. در روز ۱۴ مه ۲۰۱۸ هم‌زمان با انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به قدس، دست کم ۶۰ فلسطینی معترض در نوار غزه توسط اسرائیل کشته و بیش از ۳۰۰۰ نفر نیز زخمی شدند. در روزهای بعد با جان دادن تعدادی از زخمی‌ها مجموع تعداد کشتگان به ۶۵ نفر افزایش یافت. این تظاهرات اعتراض آمیز در طی یک سال گذشته ادامه داشته است. خبرگزاری رویترز با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی مجموعه ای از تصاویر این اعتراضات را منتشر کرده است که در زیر گزیده این تصاویر را مشاهده می‌کنید.
1