ایکنا گزارش می‌دهد
میزبانی بام ایران از فرهیختگان قرآنی و امیدهایی که جان می‌گیرند

دانشگاهیان قرآنی

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، فینال بخش معارفی بیست‌وهشتمین دوره‌ جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت، روز گذشته، ۲۴ اردیبهشت‌ماه با حضور ۱۵۰ برگزیده قرآنی از دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرکرد، اصفهان، یزد و کاشان در سالن شهید علم‌الهدی در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد. این روز را باید نقطه عطفی در تاریخ فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های چهارمحال‌وبختیاری بدانیم، چراکه لااقل در سال‌های اخیر دانشگاه‌های استان افتخار میزبانی از هیچ رویداد قرآنی در سطح ملی را نداشتند.

اداره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال‌وبختیاری به مدد یک مسئول دغدغه‌مند و صاحب ایده که خود حافظ کل قرآن کریم بوده و در دیگر رشته‌های قرآنی نیز دستی بر آتش دارد و نیز با پشتیبانی مسئولان دانشگاه در سال‌های اخیر افتخارات متعددی را در حوزه فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور به‌ویژه جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت و نیز جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور کسب کرده است. برای نمونه سال گذشته حدود یک هزار و 900 نفر در مرحله دانشگاهی بیست‌وهفتمین دوره جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت در استان شرکت داشتند و از این تعداد متسابق از میان دانشگاهیان علوم پزشکی استان که در سه گروه اساتید، کارکنان و دانشجویان در ۵۴ رشته مرحله دانشگاهی مشارکت کردند، ۹ رتبه برتر کشوری و ۲ رتبه نخست ملی در کارنامه افتخارات قرآنی این دانشگاه به ثبت رسید.

کسب این افتخارات متعدد و پی در پی مسئولان وزارتخانه را بر آن داشت تا چندی پیش، طی حکمی از سوی محمدجواد باقری‌بیلندی،‌ رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و برای اولین‌بار، دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال‌وبختیاری دبیری منطقه ۷ کشور را در حوزه قرآن و عترت بر عهده گیرد. میزبانی از دانشگاهیان منطقه ۷ کشور در فینال بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت از اولین نمودهای این مسئولیت بود که روز گذشته شاهد برگزاری آن بودیم و امید است این برنامه فتح بابی برای برگزاری رویدادهای قرآنی بزرگ‌تر و فاخرتر در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد باشد. 

برای اطلاع از حال و هوای فینال بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه ۷ کشور، گفت‌وگو ایکنا با دبیر قرآن و عترت منطقه هفت و جمعی از متسابقان تقدیم مخاطبان می‌شود.

مریم امیدی، رئیس اداره قرآن و عترت(ع) دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه بخش معارفی بیست‌وهشتمین دوره‌ جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت طی یک‌ روز با میزبانی این دانشگاه از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، یزد و کاشان برگزار شد به خبرنگار ایکنا گفت: بر طبق دستورالعمل وزارتخانه، مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تعریف شدند که دانشگاه علوم پزشکی استان چهارمحال‌وبختیاری نیز خوشبختانه به مدد فعالیت‌های قرآنی مطلوب و درخشش در حوزه‌های مختلف به‌ویژه جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، توانست دبیری منطقه ۷ را بر عهده بگیرد و در همین راستا امروز میزبان دانشگاهیان بودیم.

آزمون معارفی جشنواره قرآن و عترت

وی در خصوص ساز‌وکار گزینش دانشگاهیان و راهیابی به فینال بخش معارفی، بیان کرد: رتبه‌های اول تا سوم هر رشته به مرحله کشوری راه می‌یابند.

امیدی افزود: این آزمون در رشته‌های احکام، ترجمه و تفسیر قرآن، حفظ و مفاهیم قرآن، مفاهیم نهج‌البلاغه، حفظ احادیث، حفظ نهج‌البلاغه، حفظ صحیفه سجادیه، مفاهیم صحیفه سجادیه، سبک زندگی اسلامی، سیره معصومین(ع)، زندگی مهدوی، پرسمان معارفی و اخلاق و پوشش حرفه‌ای، نماز در سه بخش اساتید، دانشجویان و کارکنان برگزار شد که بر این اساس، ۱۵۰ برگزیده دانشگاهی حضور داشتند و از این تعداد، ۱۵ نفر از دانشگاهیان علوم پزشکی شهرکرد بودند.

وی در خصوص امتیازات پیش‌بینی شده برای دانشگاهیان فعال در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت، بیان کرد: لحاظ کردن تا سقف ۱۵ ساعت آموزش ضمن خدمت برای کارمندان، اختصاص امتیازات فرهنگی برای اعضای هیئت علمی و همچنین اولویت استفاده از امکانات و خدمات رفاهی، امتیاز استعدادهای درخشان و رزیدنتی و امتیاز جشنواره دانشجوی نمونه ویژه دانشجویان از جمله امتیازاتی است که علاوه بر جوایز نقدی پیش‌بینی شده است.

دبیر قرآن و عترت منطقه ۷ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تأکید کرد: تلاش می‌شود از ظرفیت و توانمندی این دانشگاه‌ها با هماهنگی و هم‌افزایی در راستای فعالیت‌های حوزه قرآن و عترت استفاده شود و بر طبق شرح وظایفی که اعلام شده و در دستور کار است، بتوانیم شاهد ارتقای سطح قرآنی دانشگاه‌ها باشیم.

آزمون معارفی به‌صورت دانشگاهی برگزار شود

جعفری، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید صدوقی یزد که در رشته اخلاق و پوشش حرفه‌ای در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت شرکت کرده است، اظهار کرد: بنده در سال‌های قبل در رشته‌های حفظ و تفسیر در این مسابقات شرکت می‌کردم، اما امسال کنجکاو شدم با شرکت در رشته اخلاق و پوشش حرفه‌ای در این خصوص بیشتر مطالعه کنم. 

دکتر جعفری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد

وی ادامه داد: بنده در کنار قرآن با نهج‌البلاغه نیز انس دارم که توضیحی بر مصحف شریف است و باید بتوانیم مبانی نورانی و دستورات این کتب ارزشمند را به‌صورت کاربردی در عرصه‌های مختلف زندگی مورد استفاده قرار دهیم. به‌نظرم مسابقات قرآن بهانه‌ای برای مطالعه با دقت و انس و الفت بیشتر با معارف این کتاب آسمانی است.

جعفری در پایان گفت: امروز دانشگاهیان چهار منطقه در شهرکرد گردهم آمدند و نماینده‌ای از وزارت بهداشت نیز حضور داشت تا وجه امنیتی آزمون کتبی رشته‌های معارفی حفظ شود، پیشنهاد بنده این است که این آزمون با حضور نمایندگان و ناظران وزارت بهداشت در هر دانشگاه به‌صورت جداگانه برگزار شود تا این تعداد پرشمار از دانشگاهیان استان‌های مختلف مجبور نباشند رنج و خطرات سفر را متحمل شوند. 

حجاب و عفاف از نگاه فرهیختگان دانشگاهی 

سحر عموزاده، دانشجوی رشته مدیریت خدمات بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در رشته «اخلاق و پوشش حرفه‌ای» در این دوره از جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت شرکت کرده است با ابراز خرسندی از حضور در شهرکرد و دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال‌و‌بختیاری به خبرنگار ایکنا گفت: میزبانی خوبی را شاهد بودیم و همه موارد از پذیرش و ثبت دانشجویان تا دیگر برنامه‌ها با نظم و انضباط خوبی برگزار شد.

سحر عموزاده

وی در خصوص رشته اخلاق و پوشش حرفه‌ای ادامه داد: این موضوع در سال‌های اخیر در دانشگاه علوم پزشکی پررنگ شده است و دوست داشتم منبعی را که وزارت بهداشت برای این موضوع معرفی کرده بود یعنی کتاب «عفاف و حجاب در سبک زندگی ايرانی ـ اسلامی» مطالعه کنم و انگیزه این امر نیز افزایش اطلاعات شخصی خودم و نگاه به این مسئله با رویکرد معارف قرآن و اهل‌ بیت(ع) بود. 

عموزاده تصریح کرد: از اینکه توانستم در طی دو سه ماه اخیر بخشی از وقتم را به مطالعه در خصوص اخلاق و پوشش حرفه‌ای اختصاص دهم حس رضایت دارم خاصه اینکه توانستم اطلاعاتم را در موضوع حجاب و عفاف که مسئله روز جامعه امروز ما نیز است، ارتقا دهم.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به علاقه‌اش به انجام فعالیت‌های قرآنی در دوره دانشجویی گفت: این علاقه باعث شده است که در کنار تحصیل، به دیگر فعالیت‌ها نیز بپردازم و چه کاری بهتر از افزایش سواد قرآنی که جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت این بستر را فراهم کرده است.

عموزاده در خصوص مطالبه خود برای جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در رشته اخلاق و پوشش حرفه‌ای بیان کرد: بنده برای این رشته تا کنون در سه آزمون شرکت کردم و در میانه راه نیز یک‌بار منبع آزمون تغییر یافت. پیشنهاد می‌کنم متولیان این مسابقات تمهیدی بیندیشند که برای این رشته یک‌بار یک آزمون حضوری در سطح فاخر و جامع برگزار شود و شرکت‌کنندگانی که واقعاً تلاش داشتند به مرحله کشوری بروند. 

وی در پایان گفت: به‌نظرم جا دارد به‌جای برگزاری چندین آزمون سطح پایین، یک آزمون قوی با تمهیدات امنیتی قوی برگزار کنند که امروز شاهد این تمهیدات و پیش‌بینی‌ها بودیم. 

ارادت قلبی یک دانشجو به ساحت نورانی امام علی(ع) 

در ادامه، سیدمحمد حسینی، دانشجوی رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی یزد شرکت‌کننده در رشته معارف نهج‌البلاغه با قدردانی از میزبانی خوب دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بیان کرد: البته انتظار داشتیم مدت اقامت دانشجویان در این استان و شهر بیشتر شود تا علاوه بر شرکت در رویداد قرآنی جشنواره قرآن و عترت، فرصت بازدید از اماکن دیدنی نیز نصیب دانشگاهیان شود. 

سیدمحمد حسینی

وی با اشاره به علاقه شخصی خود به کتاب نهج‌البلاغه و انس با این کتاب ارزشمند ادامه داد: بنده طی هفت سال این توفیق را داشته‌ام که با نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین علی(ع) مأنوس شوم و جشنواره قرآن و عترت فرصتی است تا دانسته‌هایم در این موضوع را به محک بگذارم.

حسینی به ارادت قلبی خود به وجود مقدس امام علی(ع) اشاره و تصریح کرد: بنده در تمام برهه‌های زندگی از کنکور گرفته تا بسیاری از مشکلات و گره‌های زندگی همواره از این امام همام مدد گرفته‌ام و حرف‌هایی را که نمی‌توانم به کسی بگویم با ایشان در میان می‌گذارم. 

این دانشجوی رشته پرستاری بیان کرد: بنده به این مسابقات علاوه بر محک زدن اطلاعات و ارتقای سطح، به‌عنوان یک تفریح و کار جانبی در کنار درس نیز نگاه می‌کنم و پیشنهادم این است که لااقل برای دانشجویانی که از دیگر استان‌ها به این رویداد قرآنی می‌آیند، تمهیداتی برای بازدید از مناطق دیدنی استان میزبان در نظر گرفته شود که قطعاً خاطره خوشی در ذهن دانشجویان و شرکت‌کنندگان باقی خواهد ماند.

تقویت عوامل انگیزشی برای مشارکت در جشنواره قرآنی 

احسان تصدیقی‌مقدم، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد که در رشته پرسمان معارفی به این مرحله از مسابقات راه یافته است با اشاره به اینکه خانواده مذهبی و دوستدار قرآن و اهل‌ بیت(ع) باعث گرایش وی به فعالیت‌های قرآنی و مذهبی شده است، اظهار کرد: دوست داشتم از فرصت جشنواره استفاده کنم و اطلاعات خودم را در خصوص مباحث مهدویت محک بزنم.

احسان تصدیقی مقدم

وی ادامه داد: امتیازات خوبی که برای دانشجویان فعال در حوزه‌های فرهنگی و دینی تعریف شده است یک عامل انگیزشی دیگر بود که باعث شد تشویق شوم و جشنواره قرآن و عترت را در دوران تحصیل پیگیری کنم. 

این دانشجوی رشته پزشکی بیان کرد: به‌نظرم اگر اطلاع‌رسانی و تبلیغات قوی برای جشنواره قرآن و عترت صورت گیرد، تعداد بیشتری از دانشجویان و دانشگاهیان وارد این عرصه می‌شوند و رونق بهتری را شاهد خواهیم بود.

آشنایی با سبک زندگی مهدوی؛ نیاز اساسی فرهیختگان

حمیدرضا حسین‌آبادی، کارمند دانشگاه شهید صدوقی یزد شرکت‌کننده در رشته سبک زندگی مهدوی بیان کرد: به‌نظرم سبک زندگی مهدوی یک نیاز ضروری جامعه امروز است و بنده نیز بر حسب علاقه هم سال قبل و هم امسال در این رشته شرکت داشتم.

حمیدرضا حسین آبادی

وی ادامه داد: منبعی که برای این موضوع معرفی شده بود یعنی کتاب «انتظار؛ عامیانه، عالمانه، عارفانه» بسیار جذاب و کاربردی بود و نکات زیادی از آن آموختم که توصیه می‌کنم دانشجویان و دانشگاهیان این کتاب را مطالعه کنند.

حسین‌آبادی گفت: به‌نظرم جا دارد با تبلیغات و بهادادن بیشتر به جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی بر رونق این رویداد قرآنی افزوده شود به‌ویژه در بخش کارمندان چندان استقبالی را شاهد نیستیم حال آنکه رشته‌های معارفی این جشنواره و منابعی که معرفی می‌شود برای تعالی و خودسازی و رشد هر انسانی ضرورت دارد که می‌توان به انگیزه مسابقات این منابع را بادقت و جدیت مطالعه کرد.

در پایان، این امید و انتظار از مسئولان دانشگاه و مدیران استانی وجود دارد که با تمام توان از این دستاورد مجموعه قرآنی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد حمایت و پشتیبانی کرده و بسترهای لازم را برای میزبانی استان از برنامه‌های فاخر قرآنی در سطح ملی فراهم کنند.