کد خبر: 4219769
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۵
سیداحمد عبودتیان:

مشی شهید جمهور، ملهم از نگاه توحیدی امام خمینی(ره) بود

دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی دولت با اشاره به اینکه الگوی مدیریت دینی تنها راه فلاح و رستگاری است، گفت: شهید رئیسی رضایت خلق را بر خواص ترجیح می‌داد و امر رهبری را اولی بر نظر خود می‌دانست، او رأی نخبگان مردم را اولی بر دیگر نظرها و نظارت مردمی را ارجح بر نظارت بوروکراسی می‌دانست که این مشی شهید جمهور، ملهم از نگاه توحیدی امام خمینی(ره) است.

سیداحمد عبودتیان، دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی دولت

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، سیداحمد عبودتیان، دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی دولت، در نشست خانوادگی «هم‌عهدی» که به‌مناسبت بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و گرامیداشت یاد شهدای خدمت به‌ویژه سیدالشهدای خدمت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و با حضور مسئولان چهارمحال‌وبختیاری و جمعی از فعالان جامعه فرهنگی هنری استان شامگاه ۱۳ خردادماه در فرهنگسرای ارشاد شهرکرد برگزار شد با گرامیداشت یاد امام راحل(ره) و رئیس‌جمهور شهید، اظهار کرد: یادی کنیم از روح مطهر احیاگر اسلام ناب در قرن اخیر که همه آنچه امروز در جمهوری اسلامی و عالم اسلام داریم، به برکت این ابرمرد توحیدی و سلاله پاک حضرت زهرا(س) است که قلب‌ها را در سیطره تقوی و عزم و اراده خود و ملت‌ها قرار داد و امروز شاهد امتداد اندیشه او در غزه و فلسطین هستیم.

وی با ذکر اینکه عظمت شهادت رئیس‌جمهور محبوب و همراهانش نباید به چند جلسه محدود شود بلکه همواره باید مطرح شود، ادامه داد: شمه‌ای از آنچه در طی سه ماهه تابستان ۱۳۶۰ از ترور شخصیت‌های جمهوری اسلامی اتفاق افتاد، در روزهای شهادت رئیس‌جمهور شهید دیدیم و کاروانی دستچین شده از سوی خدا که هر کدامشان نماینده یک جریان در حاکمیت بودند، به شهادت رسیدند. 

مسئول جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی بیان کرد: مروری بر شخصیت هر یک از شهیدان خدمت باطل‌السحر، این ادعای جبهه دشمن است که می‌گویند جمهوری اسلامی مسئول خوب ندارد و وجود مسئولان خوب فقط محدود به اوایل انقلاب بود. پیداست که در همین تشکیلات در جمع استانداران و مدیران و ... خوبانی از این دست، کم نداریم و این شهدای والامقام شاهدی بر این نکته بودند که در نظام اسلامی از این سرآمدان پرشمار است.

شهادت رئیس‌جمهور گوش‌ها را شنوا کرد

عبودتیان با اشاره به اینکه شهید رئیسی بارها در همه جلسات بر مسئله تبیین تأکید می‌کرد، گفت: شاهد بودیم که خود وارد معرکه شد و با شهادتش همه خدمات ایشان بیان شد. مقام معظم رهبری در تفسیر «وَيَستَبشِرونَ» از آیه ۱۷۰ سوره آل‌عمران قائلند که این واژه مربوط به بعد از شهادت است و شهدا نطقشان باز می‌شود لذا گوش‌های ما نباید سنگین باشد. 

وی ادامه داد: خیلی‌ها متوجه برنامه‌های او نمی‌شدند و چهارچوب پدری ایشان را درک نمی‌کردند، هنر ایشان این بود که با همه گروه‌ها ارتباط داشت، بنابراین از روزی که با رأی مردم منتخب شد همه رقبا را به میدان دعوت کرد. 

عبودتیان با بیان اینکه شهادت رئیس‌جمهور محبوب برای ما برکاتی داشت با یادآوری حضور میلیونی مردم تهران، مشهد، تبریز و بیرجند در تشییع شهدای خدمت، تصریح کرد: شهادت ایشان و همراهانش نطق ما را باز کرد و زبان به سخن آورد. در گام اول باید نگاه ما به جامعه ایرانی باشد، جامعه همان است که در تشییع پیکرهای شهدا دیدیم و نه آن چیزی که رسانه‌های معاند ترسیم می‌کنند. ایشان با شهادت، مسیر مسئله تبیین را باز کردند و همه دل‌ها را متوجه رهبر انقلاب کردند که با سخنانشان دل‌های ما آرام شد. با شهادت شهید رئیسی یکبار دیگر قانون اساسی تمام و کمال اجرا شد که بر طبق آن، معاون رئیس‌جمهور اداره امور کشور را بر عهده گرفت و انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

شهادت رئیس‌جمهور؛ باطل‌السحر انزوای ایران

وی افزود: شهادت رئیس‌جمهور باطل‌السحر انزوای جمهوری اسلامی شد با این توضیح که دشمنان قائل بودند ایران اسلامی در انزوای بین‌المللی قرار دارد اما مشاهده کردیم که سران و مقامات در سطوح مختلف از ۶۸ کشور برای عرض تسلیت به ایران آمدند و همگی قائل بودند که آیت‌الله رئیسی فراتر از روابط دیپلماتیک، روابط انسانی را با کشور ما برقرار کرده بود. در هفت کشور عزای عمومی اعلام شد و مجامع بین‌المللی با الگوهای خاص خود به ایشان ادای احترام کردند. 

عبودتیان با ذکر اینکه آیت‌الله رئیسی شهید راه تحقق دولت اسلامی شد، افزود: دولت اسلامی آرزویی است که بعد از استقرار انقلاب و نظام اسلامی به‌دنبال تحقق آن هستیم. در دولت اسلامی هم کارگزاران و هم سازوکار اداری باید اسلامی باشد و شهید رئیسی با نگاه خلیفة‌اللهی به انسان‌ها به‌دنبال این بود که مردم‌سالاری دینی محقق شود. 

وی با اشاره به حساسیت رئیس‌جمهور شهید نسبت به نامه‌های مردمی در سفرهای استانی، تصریح کرد: ایشان پیگیر بودند که همه نامه‌ها پاسخ داده شود و در مواردی هم که امکان مساعدت نبود به فرستنده نامه اعلام می‌شد زیرا ایشان قائل بود نویسنده این نامه‌ها عزت و کرامت دارند و خلیفة‌الله هستند؛ مصادیق و موارد متعددی از این نگاه ایشان را همه ما در ذهن داریم که رأی مردم را اکرام می‌کرد، حرف نخبگانی مردم را می‌گرفت و به مسئولان بیان می‌کرد.

نگاه خلیفة‌اللهی به انسان‌ها

عبودتیان با تأکید بر اینکه شهید رئیسی اصل حرف انقلاب اسلامی و امام راحل(ره) را یعنی آیه شریفه «وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ» درک کرده بود، تصریح کرد: کسانی که در مکتب امام(ره) قرار دارند، اعتقاد به مردم دارند و این را از مشی و رفتار شهید جمهور می‌دیدیم که مسائل مردم را یک به یک پیگیری می‌کرد و از ما مسئولان پیگیر می‌شد و حقیقتاً او جمع بین رجایی و بهشتی بود.

دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی دولت با تصریح اینکه شهید جمهور با نگاه اجتهادی کشور را اداره می‌کرد، توضیح داد: الگوی مدیریت دینی تنها راه فلاح و رستگاری است و کسی که بنیه دینی ندارد، نمی‌تواند حکمرانی کند بنابراین آیت‌الله رئیسی در جایی که تشخیص داشت بر طبق آن عمل می‌کرد و هر کجا تشخیص نداشت، اسلام را مبنا قرار می‌داد. او رضایت خلق را بر خواص ترجیح می‌داد و امر رهبری را اولی بر نظر خود می‌دانست، او رأی نخبگان مردم را اولی بر دیگر نظرها و نظارت مردمی را ارجح بر نظارت بوروکراسی می‌دانست که این مشی شهید جمهور، ملهم از نگاه توحیدی امام خمینی(ره) است. 

شاگرد مکتب امام خمینی(ره)

عبودتیان با اشاره به اینکه مواهب مادی و خدمات فراوان سیدالشهدای خدمت به برکت برکات معنوی ایشان بود، بیان کرد: نافله نماز رئیس‌جمهور هیچ‌گاه ترک نمی‌شد و هر ماه روضه برپا می‌کرد، دعای توسل و سمات و ... را هفتگی برگزار می‌کرد و ایشان حقیقتاً مصداق عمل به دستور قرآنی «وَ اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَاةِ» یعنی استعانت گرفتن از صبر و صلاة بود و همواره خود را طلبه خدمتگزار می‌دانست.

دستیار رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی دولت در پایان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و یادآوری اینکه رئیس‌جمهور شهید برخی شاخص‌های حکمرانی دینی را برای همه ما روشن کرد، گفت: تلاشمان این باشد که گزینه شبیه به ایشان را انتخاب کنیم. ایشان فردی بود که برای خدا و با دعوت مردم به میدان آمد و کارهایی که می‌کرد فارغ از این نگاه بود که در دور بعدی انتخابات رأی بیاورد یا نیاورد بنابراین به برخی‌ تعابیر که دولت او را تک‌دوره‌ای خطاب می‌کردند، توجه نداشت. این مشی خدایی رئیس‌جمهور باعث شد که در جایگاه اعلی علیین قرار بگیرد.

انتهای پیام
captcha