شهادت آیت‌الله رئیسی از مسیر «علم و جهاد» عبور کرد
کد خبر: 4217823
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۸
حجت‌پناه:

شهادت آیت‌الله رئیسی از مسیر «علم و جهاد» عبور کرد

دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال‌وبختیاری با بازخوانی تعابیر رهبر معظم انقلاب در وصف شهید آیت‌الله رئیسی که از جمله این شهید را «عالم مجاهد» خواندند، گفت: شهادت آیت‌الله رئیسی از مسیر «عالم و مجاهد» بودن عبور کرد، او شخصی بود که در پی کسب علم رفت و علمش را در میدان عمل، فعالانه و مجاهدانه پیاده‌سازی کرد.

محمدابراهیم حجت پناه، دبیر کانون های خدمت رضوی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم حجت‌پناه، دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال‌وبختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با تسلیت شهادت حزن‌انگیز و جانسوز رئیس‌جمهور محبوب و مردمی و همراهانش و با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری از تعابیری همچون «اندوه و تأسف فراوان» در خصوص شهادت شهید آیت‌الله رئیسی استفاده کردند، اظهار کرد: ایشان ماجرا را به «خبر تلخ» و «درگذشت شهادت‌گونه» تعبیر کردند و این تعابیر از دهان مبارک کسی است که هیچ‌گونه تعارف در به‌کارگیری اصطلاحات و الفاظ ندارد و تا امروز با شجاعت و انصاف، سرسوزنی و تک ریالی به کسی باج و خراج نداده است. 

وی با اشاره به تعابیری همچون «عالم مجاهد»، «رئیس‌جمهور مردمی، باکفایت، پرتلاش و خادم‌الرضا(ع)»، ادامه داد: اینها توصیف مقام معظم رهبری از شهید رئیسی و درواقع رمزهای نائل شدن وی به فوض عظیم شهادت است و راه را به ما نشان می‌دهد.


بیشتر بخوانید 


حجت‌پناه با تأکید بر اینکه انسان برای رسیدن به مقام شهادت باید بها پرداخت کند و بهای هر شخص به اندازه خود او مقدر می‌شود، بیان کرد: بهای شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توصیفات و تعابیری بود که ولی فقیه جامعه در موردش به کار بردند و باید بارها و بارها بازخوانی و بررسی شود، رهبر معظم انقلاب قائل به مکتب برای حاج قاسم بودند. 

مفهوم‌یابی «عالم مجاهد» در کلام رهبر انقلاب 

این حافظ کل قرآن کریم افزود: شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی از مسیر «عالم و مجاهد» بودن عبور کرد، او شخصی بود که در پی کسب علم رفت و این علمش را در میدان عمل به‌صورت فعالانه و مجاهدانه پیاده‌سازی کرد؛ جهاد یعنی تلاشی که باعث ناراحتی و زحمت برای دشمنان شود لذا هر تلاشی بدون این شاخص، جهاد نیست. «عالم مجاهد» یعنی آنکه هم علم شهید رئیسی و هم جهاد ایشان در طریق درست قرار داشته است.

مدرس حوزه و دانشگاه در استان با تأکید بر معنای صحیح «عالم» با استناد به حدیثی نورانی از امام محمد باقر(ع)، توضیح داد: حضرت فرمودند: «شَرِّقا و غَرِّبا لَن تَجِدا عِلما صَحيحا إلاّ شَيئا يَخرُجُ مِن عِندِنا أهلَ البَيتِ» یعنی اگر به شرق و غرب برويد، هرگز دانش درستى را نخواهيد يافت، مگر همان چيزى كه از خاندان ما صادر شود. پیداست که شهید رئیسی موفق شده بود این طریق صحیح را در علم‌آموزی طی کند تا تبدیل به عالم مجاهد شود. 

حجت‌پناه با استناد به بیانات امسال مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان، گفت: ایشان قائل به اهمیت «تولید علم»، «تولید عالم» و خاصه «جهت علم» بودند و فرمودند: «شما دانشجوها هم توجه کنید! [دانشگاه] سه وظیفه‌ اصلی دارد: اوّل، عالِم تربیت کند، دوّم، علم تولید کند، سوّم، به تربیت عالِم و تولید علم جهت بدهد». جهت علم آیت‌الله رئیسی جهتی بود که منجر به جهاد شد و ایشان را به یک عالم مجاهد تبدیل کرد. 

برای مردمی بودن باید بها پرداخت

وی تعبیر «مردمی» را نیز که رهبر انقلاب در وصف شهید رئیسی به کار بردند مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: این واژه کوتاه یک دنیا معنی دارد و کسی که می‌خواهد مردمی باشد باید خود را برای حرف و حدیث شنیدن آماده کند زیرا همه مردم متخصص کار نیستند و همه به مقام تهذیب و خودساختگی نرسیده‌اند بلکه عده‌ای دنباله‌روی این یا آن تفکر معیوب و یا نقل‌کننده هر حرف بی‌اساس و پایه هستند. لذا کسی که می‌خواهد مردمی باشد باید خود را برای تمام حرف و حدیث‌ها آماده کند و تا آخر محکم بایستد.

حجت‌پناه ادامه داد: رئیس‌جمهور مردمی ما به مرز می‌رود و پروژه را افتتاح می‌کند و در موقع بازگشت نماز را می‌توانست به راحتی در جمع همراهانش اقامه کند اما به مسجد روستای نزدیک می‌رود و مردم از دیدن رئیس‌جمهورشان غافلگیر می‌شوند و با امامت ایشان نمازشان را اقامه می‌کنند، اینها هزینه‌های مردمی بودن یک مسئول است که باید پرداخت کند. 

مدال کفایت برای رئیس‌جمهور شهید 

وی با کفایت بودن را مدال افتخار دیگری برای رئیس‌جمهور شهید از سوی مقام معظم رهبری دانست و توضیح داد: در بدو انقلاب دعوای تخصص و تعهد بالا گرفته بود که آیا کار را به دست متخصص باید بسپاریم یا متعهد؟ جواب مقام معظم رهبری در آن برهه این بوده است که اگر برای یک مسئولیت شخص متخصص و متعهد پیدا نکردید، آن مسئولیت را خالی بگذارید و لذا تعبیر باکفایت از سوی ایشان اثبات می‌کند که شهید رئیسی یک متخصص متعهد بوده است. 

حجت‌پناه با تأکید بر اینکه حافظه‌ تاریخی ما همیشه نیاز به مرور تاریخ پرتلاطم و دشوار انقلاب اسلامی دارد، افزود: جا دارد همه ما روزهای پیش از ریاست جمهوری شهید آیت‌الله رئیسی را به یاد بیاوریم که کشور درگیر ویروس منحوس کرونا بود و دوران سختی را پشت سر می‌گذاشتیم و آرزو می‌کردیم این ایام دشوار تمام شود. در آن برهه رئیس‌جمهور جهادی و مردمی پای کار آمد، کسی که همیشه در میدان بود و در همه عرصه‌ها «پرتلاش» حاضر می‌شد و آن دوران بیماری هم به برکت این تلاش‌ها تمام شد. 

این حافظ کل قرآن کریم با یادآوری برکات و خدمات سه شخصیت بزرگ انقلاب اسلامی شهیدان بهشتی، رئیسی و سلیمانی، توضیح داد: شهید رئیسی شاگردی شهید بهشتی را در پرونده خود داشت و نگاهش به عالم، نگاه تمدنی بود که تداوم‌بخش راه شهید بهشتی و سرلوحه قرار دادن منویات مقام معظم رهبری است. 

حجت‌پناه تصریح کرد: در زمان شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، اندیشه مقاومت یک مسئله منطقه‌ای بود که در جای‌جای منطقه این تفکر داشت ریشه می‌دوانید و شکل می‌گرفت و در آن مقطع، خون شهید سلیمانی به رگ‌های محور مقاومت تزریق شد و سال‌ها بعد در عملیات‌های طوفان‌الاقصی و وعده صادق به ثمر نشست. 

این مدرس حوزه و دانشگاه افزود: امروز و در ایام شهادت آیت‌الله رئیسی مسئله مقاومت یک مسئله جهانی است که شعار مرگ بر اسرائیل به زبان فارسی از دانشگاه‌های جهان به گوش می‌رسد و معتقدم امروز خون‌های مطهر شهدای خدمت به‌ویژه سیدالشهدای خدمت به رگ‌های آزادگان عالم تزریق خواهد شد و به فضل الهی در بُعد جهانی شاهد اتفاقات بزرگ خواهیم بود. 

خادمیاران مرهون شهید رئیسی هستند 

دبیر کانون‌های خدمت رضوی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که شهید رئیسی را «خادم‌الرضا(ع)» نامیدند، گفت: وجود نازنین حضرت ثامن‌الائمه امام رضا(ع) برای خادم خودشان سنگ تمام گذاشتند و در شب میلادشان جواز شهادت او را امضا کردند.

حجت‌پناه با اشاره به مدال افتخار خادمیاران رضوی و پوشیدن لباس خادمیاری، بیان کرد: شهید آیت‌الله رئیسی جلیقه خادمیاری را که بنده آن‌را جلیقه نجات نام گذاشته‌ام، بر تن ما کردند و بنده و همه خادمیاران این افتخار خادمیاری آستان مقدس خرم مطهر حضرت رضا(ع) را مرهون این شهید عزیز هستیم که از خدا می‌خواهیم حق ایشان را بر ما حلال کند و بتوانیم راهش را ادامه دهیم. 

وی تأکید کرد: حافظه تاریخی ما هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند کسی که انقلاب اسلامی را شکل داد، مراقب انقلاب خواهد بود. در زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی، مردم هم عزادار بودند و هم شور انتقام داشتند. در جریان شهادت رئیس‌جمهور اما مشاهده می‌کنیم که مردم در کمال آرامش عزادارند و حسرت فقدان این شهید را با خود دارند زیرا از خدمات ایشان به اسلام و مسلمین محروم خواهیم شد. 

حجت‌پناه در پایان گفت: امروز آرامش عجیبی را در بین مردم عزادار می‌بینیم، صحنه‌های باشکوهی خلق می‌شود و همه مردم عزادار این شهید والامقام و شهدای خدمت هستند که اینها از برکات خون پاک شهداست. جا دارد از دیگر شهدای والامقام این سانحه تلخ و جانسوز یاد کنیم و برای روح پرفتوح همه شهدا علو درجات را از درگاه خداوند متعال می‌خواهیم.

انتهای پیام
captcha