کد خبر: 4030901
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تأکید بر اینکه آمار تزریق دز سوم واکسن رضایت‌بخش نیست، گفت: باید تزریق ۲۱ درصدی واکسن دز سوم به ۵۰ درصد در چهارمحال و بختیاری برسد، احتمالاً از اسفندماه تزریق واکسن برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال انجام شود.

تزریق واکسن کرونا

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، سید راشد جزایری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد سوم بهمن‌ماه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه ابتلا به سویه اُمیکرون در ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد بدون علامت است، اظهار کرد: این مسئله یک زنگ خطر جدی محسوب می‌شود، میزان بستری مبتلایان به کرونا در این سویه در افرادی که دو دز واکسن دریافت کرده‌اند ۶۰ درصد کمتر و افرادی که سه دز دریافت کرده‌اند ۸۰ درصد کمتر از سایرین است.

جزایری با اشاره به وضعیت شیوع اُمیکرون در مدیترانه شرقی که ایران نیز جزو این کشورها است، گفت: حدود ۳۵ هزار مبتلا به اُمیکرون در این کشورها شناسایی شده است و طبق پیش‌بینی‌ها حدود ۵۰ درصد مردم تا چند هفته آینده به این سویه مبتلا می‌شوند. در کشور آفریقای جنوبی ۹۷ درصد سویه قالب اُمیکرون بوده و در ترکیه و عربستان نیز آمار ابتلا به اُمیکرون به‌صورت آسانسوری در حال افزایش است.

رئیس مرکز بهداشت استان در خصوص وضعیت نظارت‌های کرونایی در چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: از تاریخ ۲۱ آذرماه تا ۳۰ دی‌ماه، ۳۲ هزار و ۶۹۳ مورد بازرسی از پنج حیطه صورت گرفت و در همین راستا ۲۶۲۹ اخطار صادر شد و ۲۳۹ مورد به دادگاه معرفی و ۱۱ واحد نیز تعطیل شدند.

جزایری ادامه داد: تقریباً از تمام ۱۷۸۵ مدرسه در استان دو بار بازرسی به‌عمل آمده است، ۸۸ درصد مدارس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و برای ۴۷۵ مدرسه نیز اخطار کتبی صادر شده است، بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان کوهرنگ با ۹۵ درصد و کمترین میزان در شهرستان اردل با ۷۷ درصد است.

جزایری از راه‌اندازی آزمایشگاه آنفلوانزا در شهرکرد خبر داد و اظهار کرد: ۴۶۶ نمونه‌گیری در استان انجام و ۶۸ مورد ابتلا به این بیماری در استان شناسایی شد و دو مدرسه نیز در استان به همین دلیل تعطیل شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه انتظار انفجار سویه اُمیکرون وجود دارد، بیان کرد: در تمامی اجتماعات بالای ۳۰ نفر استفاده از دو ماسک الزامی است، استفاده از ماسک باید در سیستم حمل و نقل عمومی اجباری شود.

وی با تأکید بر اینکه میزان تزریق دز سوم واکسن رضایت‌بخش نیست، عنوان کرد: باید تزریق ۲۱ درصدی واکسن دز سوم به ۵۰ درصد در چهارمحال و بختیاری برسد، احتمالا از اسفندماه تزریق واکسن برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال انجام شود.

جزایری با اشاره به کاهشی بودن روند فوت، بستری و میزان بروز کرونا در چهارمحال و بختیاری، گفت: رنگ‌بندی جدید کرونایی باتوجه به عدم تعیین تکلیف سویه اُمیکرون اعلام نشده است، از ۵۵ سویه اُمیکرون شناسایی شده در شهرکرد، ۴۲ مورد مربوط به شهرستان شهرکرد بوده و یک مورد فوتی ناشی از اُمیکرون در استان نیز ثبت شده است.

ارجاع مطالبات کادر درمان استان به وزارت بهداشت

در ادامه، جعفر مردانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی و وسایل حمل و نقل عمومی، اظهار کرد: متأسفانه میزان رعایت پروتکل‌ها کاهش پیدا کرده است، باتوجه به شیوع سویه اُمیکرون باید بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته شود.

مردانی افزود: گلایه‌های بسیاری از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری و برون‌شهری وجود دارد، باید بر ضرورت استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در سیستم حمل و نقل عمومی توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید تجمعات بیش از 30 نفر در فضاهای بسته با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود، اظهار کرد: تلاش شود از شکل‌گیری تجمعات غیرضروری در فضای بسته خودداری شود.

مردانی در خصوص مطالبات کادر بهداشت و درمان در چهارمحال و بختیاری، گفت: این تأخیر در پرداخت مطالبات گلایه کادر بهداشت و درمان را در پی داشت، این مطالبات باید به‌صورت کشوری پرداخت شود، بنابراین این گلایه طی نامه‌ای با امضای استاندار به وزیر بهداشت و درمان و وزیر کشور ارجاع داده خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: