کد خبر: 3914221
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
سفیر اتریش در ایران تأکید کرد:
سفیر اتریش در ایران گفت: این آمادگی وجود دارد که برنامه‌هایی برای نزدیکی فرهنگی در دو کشور برگزار شود.

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، اشتفان شلتس، سفیر اتریش در ایران ۱۲ مردادماه در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مردم کشور ایران در مواجه با ویروس کرونا و محدویت‌های تجاری مدیریت بسیار خوبی داشتند، اظهار کرد: مردم ایران در راستای تحول و نوسازی به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کردند و علاوه بر استمرار بخش دولتی، گسترش بخش خصوصی را در دستور کار قرار دادند.

وی با بیان اینکه روابط بین کشور ایران و اتریش از دیرباز وجه تمایزهای بسیاری با سایر کشورهای اروپایی داشته است، گفت: روابط ایران و اتریش قدمت ۷۰۰ ساله دارد و این روابط مستند است، همچنین این دو کشور حدود ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک با هم دارند.

سفیر اتریش در ایران با تأکید بر اینکه کشور اتریش هیچ‌گاه در تاریخ خود با ایران رابطه استعماری نداشته است، بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رئیس‌جمهور اتریش اولین رئیس‌جمهوری بود که از غرب به ایران سفر کرد و در تعهدنامه برجام و رفع تحریم این کشور تلاش کرد.

شلتس حضور نماینده اقتصادی اتریش در چهارمحال و بختیاری را نشان‌دهنده عزم این کشور برای گسترش همکاری بین اتریش و این استان عنوان کرد و گفت: متأسفانه ویروس کرونا این سفر را تأخیر انداخت، اما به‌دنبال همکاری بر اساس وجه اشتراک‌های کشور اتریش و این استان هستیم.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه حوزه آب مورد توجه همکاری‌ها در چهارمحال و بختیاری است، بیان کرد: اتریش نیز مانند این استان آب مازاد تولیدی خود را در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌دهد و به‌طور میانگین حدود ۹۵ درصد آب اتریش واگذار می‌شود.

وی افزود: ما یک تجربه مدیریتی ۱۰۰ ساله در حوزه آب داریم، مدیریت منابع آب در کشور اتریش بسیار مفید واقع شده است، دولت‌ها در بخش سیاسی تلاش می‌کنند حوزه آب در اختیار بخش دولتی باقی بماند، آب یک گنج با ارزش است که بخش اقتصادی نیز وابسته به مدیریت صحیح در این حوزه است.

شلتس با اشاره به همکاری اتریش و ایران در بخش کشاورزی، یادآور شد: می‌توان در بخش صنایع‌ تبدیلی، بسته‌بندی و حمل و نقل صنایع غذایی به اقتصاد پایدار در بخش کشاورزی کمک کرد، خوشبختانه طی بازدیدی که از بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری صورت گرفت، بهره‌برداری در این بخش بر اساس معیارهای حفاظت از محیط‌ زیست صورت می‌گیرد.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه ۱۴.۹ درصد تولید ناخالص ملی اتریش مربوط به بخش کشاورزی است، اظهار کرد: به‌طور مثال ما در حوزه گردشگری در کشورمان در یک شب اقامت ۵۰ میلیون نفر را داشتیم، این در حالی است که جمعیت اتریش حدود ۸ میلیون نفر است.

وی اضافه کرد: کشور اتریش از منابع‌ زیرزمینی برخوردار نیست، اما با استفاده از طبیعت بکر و تلاش مردم توانسته است به رفاه نسبی برسد، گردشگری با توجه به منابع آب می‌تواند زمینه همکاری این دو کشور را در چهارمحال و بختیاری فراهم کند.

شلتس در ادامه بیان کرد: طبق تفاهم‌نامه با شهرداری تهران مقرر شد کنسرت موسیقی در فضای باز و به‌صورت زنده در پارک‌های تهران برگزار شود و این کنسرت در وسایل حمل و نقل عمومی به‌صورت زنده پخش شود، این آمادگی وجود دارد که برنامه‌هایی برای نزدیکی فرهنگی در دو کشور برگزار شود.

سفیر اتریش در ایران در پایان در خصوص همکاری علمی بین کشور ایران و اتریش، توضیح داد: در ایام کرونا وبینارهایی بین اساتید و دانشمندان این دو کشور برای تبادل یافته‌های علمی برگزار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: