کد خبر: 3861464
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
گروه فرهنگی ـ نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری گفت: شورای هماهنگی کانون‌های مساجد باید بتواند در جهت انسجام‌بخشی به کارها و با کمک مرکز رسیدگی به امور مساجد، امام جماعت، نمایندگان دستگاه‌های عضو و ... تلاش کند تا همگی شاهد افزایش کارایی مساجد در جامعه باشیم.

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام، نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری در نخستین نشست شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال‌وبختیاری که امروز 12 آذرماه در شهرکرد برگزار شد با اشاره به آغاز به کار شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان، اظهار کرد: این کار زیبای معنوی و فرهنگی زمینه را برای ارتقای جایگاه مسجد و نقش‌آفرینی مسجد در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی فراهم می‌کند.

وی افزود: در مساجد علاوه بر فعالیت کانون‌ها که فعالان مستعدی را دارد، مجموعه‌هایی نظیر هیئت امنا، معتمدان محل، کانون‌ها، پایگاه‌ها، امام جماعت و ... را در خود جای داده است که این مجموعه‌ها در صورت هم‌افزایی می‌توانند کارایی مسجد را در تراز اسلام، افزایش دهند.

حجت‌الاسلام نکونام با تأکید بر اینکه ارتقابخشی مسجد باید در اولویت قرار گیرد، افزود: کارها در سطح شکل‌دهی و فعالیت مجموعه‌های گوناگون خوب است اما باید به صیانت‌بخشی به مسجد و روحانی مسجد و نیز ارتقای جایگاه آن، توجه ویژه شود.

رئیس شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان ادامه داد: انسجام‌بخشی به امور مسجد نیز باید در رأس تمام کارها قرار گیرد چرا که بدون انسجام، مسجد کارایی لازم را ندارد که در این خصوص تشکیل شورایی در هر مسجد برای انسجام‌بخشی به کارها، لازم به نظر می‌رسد.

حجت‌الاسلام نکونام با اشاره به فعالیت شورای مزبور در برخی مساجد و موفقت‌آمیز بودن این روند، بیان کرد: این شورا می‌تواند با حضور فعالان مسجد و امام جماعت شکل بگیرد و جهت‌دهنده، نقش‌آفرین، برنامه‌ریز و هدایت‌گر باشد.

وی با بیان اینکه مساجد ما آنچنان که باید جاذب، فعال و نقش‌آفرین نیستند، گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری، امام جماعت مسجد باید میدان‌دار و «رئیس طبیعی» مسجد باشد و دیگران در حضور او خضوع داشته باشند پس همه مجموعه‌ها باید فعالیتشان را هماهنگ با امام جماعت مسجد و زیر نظر او انجام دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان تأکید کرد: شورای هماهنگی کانون‌های مساجد نیز باید بتواند در جهت انسجام‌بخشی به کارها و با کمک مرکز رسیدگی به امور مساجد، امام جماعت، نمایندگان دستگاه‌های عضو و ... تلاش کند تا شاهد افزایش کارایی مساجد در جامعه باشیم.

در ادامه این نشست جواد کارگران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به هدف اصلی در فعالیت شورای هماهنگی کانون‌های مساجد استان، اظهار کرد: پرهیز از بخشی‌نگری و نیز لزوم همپوشانی و هم‌افزایی، هدف اصلی این شورا است چرا که کانون‌های مساجد به تنهایی نمی‌توانند در راستای تعمیق باورهای دینی جوانان از طریق مساجد اهداف را محقق کنند.

وی با اشاره به حضور 9 عضو در شاکله این شورا، تصریح کرد: احکام اعضا با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرح وظایف، امروز تقدیم اعضا می‌شود که امیدواریم با هم‌افزایی و نظم و برنامه‌ریزی بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده جامه عمل بپوشانیم.

در ادامه این نشست محمدرضا مظاهری، مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان، با اشاره به تأسیس کانون فرهنگی هنری مساجد کشور در سال 71 و با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیان کرد: در حال حاضر 434 کانون فرهنگی هنری در استان مشغول فعالیت هستند و 167 کتابخانه در مساجد استان فعال است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار ثبت شده، 53 هزار و 348 فعال مساجد در سامانه بچه‌های مسجد مشخصات خود را ثبت کرده‌اند که این تعداد ظرفیت خوبی را در مساجد ایجاد می‌کند.

مظاهری با اشاره به فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری مساجد در استان، گفت: آموزش، نشر و ترویج قرآن، آموزش و توانمندی هنری، اجتماعی، فرهنگی، کتابخوانی اعضای فعال مساجد، برگزاری برنامه‌های کوناگون در مناسبت‌های ملی و مذهبی، تشکیل گروه‌های سرود، تواشیح، فیلم، تئاتر و ... از جمله این فعالیت‌ها هستند.

وی با اشاره به افتخارات کسب شده توسط کانون‌های مساجد استان، تصریح کرد: کانون‌ فرهنگی هنری مساجد استان رتبه اول کشوری را در مسابقات مدهامتان از حیث میزان افراد شرکت‌کننده با درنظر داشتن تعداد کانون‌های استان، در سال‌ گذشته و سال جاری کسب کرد.

مظاهری در پایان گفت: امیدواریم با تشکیل ید واحده در راستای هم‌افزایی با سایر نهادها و پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن بتوانیم در جهت فرهنگ‌سازی، مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی تا رسیدن به مسجد تراز اسلامی تلاش کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: