کد خبر: 3861242
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
گروه اجتماعی ـ سرپرست بهزیستی چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به تجلیل از معلولان به عنوان یکی از اولویت‌های مهم سازمان بهزیستی، گفت: به ویژه معلولان قرآنی در مناسبت‌های مختلف مورد تکریم و تجلیل واقع می‌شوند.

تکریم معلولان قرآنی همواره در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد

به گزارش ایکنا از چهارمحال‌وبختیاری، معصومه محمدی، سرپرست بهزیستی چهارمحال‌وبختیاری امروز 11 آذرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی معلولان در محل اداره‌کل بهزیستی استان برگزار شد، با تبریک 12 آذرماه روز جهانی معلولان، اظهار کرد: در چهارمحال‌وبختیاری 32 هزار فرد دارای معلولیت که 10 هزار معلول جسمی و حرکتی هستند و 3 هزار و 300 زن سرپرست خانوار و 700 سمن، مهدکودک، مرکز توانبخشی و مؤسسه خیریه تحت پوشش و نظارت سازمان بهزیستی استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه 94 درصد فعالیت‌های سازمان بهزیستی به بخش خصوصی واگذار شده است، افزود: از 32 هزار معلول، 16 هزار و 669 فرد مستمری ماهیانه دریافت می‌کنند و 16 مرکز شبانه‌روزی توانبخشی ویژه موارد خاص اعم از آلزایمر، توهم، اعصاب و روان و ... و در مجموع افرادی که توانایی عادی ندارند، مشغول فعالیت هستند.

محمدی با اشاره به گسترش مراکز روزانه به عنوان یکی از شاخص‌های پیشرفت سازمان بهزیستی، تصریح کرد: این مراکز با تهیه سرویس ایاب و ذهاب، به صورت روزانه و از صبح تا ظهر پذیرای افراد معلول هستند و افراد در مباحثی نظیر مباحث فرهنگی، پزشکی، پرستاری و ... تحت نظارت و آموزش قرار می‌گیرند.

وی تعداد افراد ضایعه‌نخاعی تحت پوشش را 507 نفر اعلام و بیان کرد: خوشبختانه شاهد افزایش 2.5 برابری مستمری این افراد از 230 هزار تومان در سال 97 به 554 هزار تومان در سال 98 هستیم که افراد معلولی که جزو سه دهک پایین جامعه هستند علاوه بر مستمری، یک کمک معیشتی از 120 تا 160 هزار تومانی را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند.

محمدی با اشاره به تجلیل از معلولان به عنوان یکی از اولویت‌های مهم سازمان بهزیستی، گفت: به ویژه معلولان قرآنی در مناسبت‌های مختلف مورد تکریم و تجلیل واقع می‌شوند و در مقوله سلامت اجتماعی معلولان، تقویت چارچوب اسلامی و اعتقادی در معلولان همواره در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به یکی از اقدامات بهزیستی استان برای خدمات‌رسانی به نابینایان قرآنی، گفت: در حال رایزنی برای اخذ مجوز و خرید دستگاه‌های Note Taker هستیم که امیدواریم این دستگاه‌ها در اختیار جامعه هدف قرار داده شود.

محمدی در خصوص اشتغال معلولان، بیان کرد: مشکلات اشتغال افراد معلول در مقایسه با افراد عادی به مراتب پررنگ‌تر است، بر اساس قانون، 3 درصد سهمیه استخدام‌های دولتی به افراد معلول اختصاص دارد و واحد اشتغال سازمان به محض مطلع شدن از استخدام‌های دولتی در دستگاه‌های گوناگون با آنان مکاتبه و گواهی‌نامه 3 درصدی افراد معلول متقاضی به آنان ارسال می‌شود.

وی در خصوص تسهیلات اشتغالزایی در راستای ارتقای توانمندی افراد معلول، بیان کرد: این تسهیلات با سود 2 تا 4 درصد در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد، ضمن اینکه کارآفرینانی که به جذب افراد معلول اقدام کنند به ازای هر معلول 50 میلیون تومان و تا سقف 5 معلول و 250 میلیون تومان وام دریافت می‌کنند، ضمن اینکه حق بیمه افراد نیز به کارفرما پرداخت می‌شود.

محمدی ادامه داد: برای اشتغالزایی افراد معلول تحت پوشش نیز در صورت ارائه پروانه کسب و تشکیل پرونده در یکی از مراکز بهزیستی استان، تسهیلاتی بین 30 تا 50 میلیون تومان با سود 2 تا 4 درصد پرداخت می‌شود که در همین راستا از ابتدای سال تا هفته گذشته، 920 نفر مراجعه و تاکنون، 800 فرد معلول وام خوداشتغالی را دریافت کرده‌اند و 120 نفر در نوبت قرار دارند.

وی در تشریح مبحث مسکن خانواده‌های دارای دو معلول، گفت: در راستای نهضت اشتغال و مسکن معلولان سازمان بهزیستی، میزان تسهیلات تخصیص یافته به این خانواده‌ها در سال قبل، 18 میلیون در بخش مسکن روستایی و 33 میلیون در بخش شهری دیده شده بود که در سال 98 این رقم در روستا به 36 میلیون و در شهر به 60 میلیون تومان رسید.

محمدی ادامه داد: افراد متقاضی باید زمین ساخت مسکن را به عنوان آورده داشته باشند، ضمن اینکه سازمان بهزیستی علاوه بر تسهیلات، در مبحث انشعاب ساختمان و مجوز ساخت نیز به این خانواده‌ها کمک می‌کند که از آغاز نهضت مسکن تا کنون، 2 هزار و 129 نفر این تسهیلات مسکن را دریافت کرده‌اند.

وی به مصوبه اخیر سازمان بهزیستی کشور اشاره و بیان کرد: مقرر شده است افراد شاغل به کار در مقام ریاست و کارشناس مسئول مراکز بهزیستی سراسر کشور در صورت اخذ مجوز از این سازمان برای تأسیس مراکز توانبخشی و یا سایر فعالیت‌ها، یا باید مجوزها را به فرد دیگری خارج از مجموعه سازمان واگذار کنند و یا پست مدیریتی خود را تحویل دهند که این مصوبه در استان نیز اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به فعالیت مرکز تخصصی ضایعه نخاعی در شهرکرد، گفت: از اواخر سال 97، توانمند سازی افراد ضایعه نخاعی استان در دستور کار گرفته است و یکی از اقدامات، تلاش برای توانمندسازی معلولان برای ساخت و تعمیر ویلچر است که اعتبار خوبی نیز در این زمینه دیده شده است.

محمدی در خصوص توجه به بهداشت گوش و کاشت حلزون، بیان کرد: این امر مبحثی تخصصی است که هزینه آن 10 میلیون تومان برآورد می‌شود که بهزیستی استان از 3 تا 6 و نیم میلیون تومان از افراد متقاضی واجد شرایط حمایت می‌کند.

وی در خصوص مناسب‌سازی اماکن و معابر شهری، بیان کرد: کمیته‌ای متشکل از ادرات بهزیستی، راه و شهرسازی، شهرداری و معاونت عمرانی استاندار در این خصوص تشکیل شده است که دغدغه مناسب‌سازی را دارند و هر 3 ماه یکبار با تشکیل جلسه به پیگیری اقدامات می‌پردازند.

محمدی تصریح کرد: با توجه به اینکه مناسب‌سازی فضا برای استفاده معلولان در جشنواره شهید رجایی 30 امتیاز محسوب می‌شود، بسیاری از ادارات به مناسب‌سازی ورودی ادارت، آسانسورها و ... اقدام می‌کنند و تا کنون مناسب‌سازی 450 عابربانک توسط کمیته مذکور اجرایی شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: