کد خبر: 3838306
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
گروه فرهنگی ــ معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌و‌بختیاری گفت: کتب مذهبی در سال گذشته ۴۵ درصد و در سه ماهه اول سال جاری ۱۵ درصد از مجموع تیتراژ کتب چاپ شده را به خود اختصاص داده‌اند.

سیدحسین نژادحسینی، معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال‌و‌بختیاری در گفت‌وگو با ایکنا، در خصوص چاپ‌خانه‌های استان، اظهار کرد: صنعت چاپ قدمت دیرینه‌ای دارد و 155 چاپخانه در استان در زمینه‌های مختلفِ افست، دیجیتال، بنر، جعبه‌سازی، فلکسو، لیتوگراف و ... فعالیت می‌کنند و تمامی خدمات مربوط به قبل، حین و بعد از چاپ را ارائه می‌دهند.

وی در تشریح فرآیند چاپ کتاب قرآن و کتب مذهبی در استان، گفت: نویسنده یک کتاب با هر محتوایی قبل از مراجعه به چاپخانه باید مجوز معتبری از ادارات مربوط دریافت کند که با در دست داشتن مجوز به هر چاپخانه‌ای مراجعه کند می‌تواند متن مورد نظر را به چاپ برساند.

نژادحسینی افزود: کتب مذهبی و قرآن نیز باید همین روال را طی کنند و تا امروز دفتر فعالیت‌های قرآنی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مجوز چاپ قرآن کریم را از تهران دریافت و توانسته این کتاب را با تیراژ بالا به مرحله چاپ برساند.

معاون فرهنگی ارشاد استان با اشاره به اینکه از 155 چاپخانه استان تنها چهار چاپخانه کار چاپ کتاب را انجام می‌دهند، بیان کرد: این چاپ‌خانه‌ها، کتب با موضوعات مختلف را چاپ می‌کنند که کتب مذهبی در سال گذشته 45 درصد و در سه ماهه اول سال جاری 15 درصد از مجموع تیتراژ کتب چاپ شده را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: آخرین کتب مذهبی چاپ شده در استان کتاب «ولایت فقیه» از احمدرضا بسیج و «دیوان گنجینةالاسرار» از عمان سامانی است که استقبال بالایی از این دو کتاب صورت گرفت و تا‌کنون بالغ بر دو هزار جلد از این کتب منتشر شده است.

نژادحسینی با اشاره به وضعیت چاپ به دلیل گران شدن کاغذ، گفت: گرانی کاغذ بر چاپ کتاب بسیار اثر گذاشته است و اقدام وزارت‌خانه در این خصوص این است که افرادی که مجوز چاپ کتاب را دریافت می‌کنند بر حسب نیازشان می‌توانند مقدار کاغذ مورد نیاز را به‌صورت سهمیه‌بندی شده از وزارتخانه دریافت کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: