کد خبر: 3821440
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
گروه اجتماعی - مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود 17 حوزه قضایی شامل دادگستری و دادگاه‌های عمومی در 9 شهرستان استان، گفت: حدود 197 هزار پرونده در دادگستری‌های استان و 65 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان طی سال گذشته رسیدگی شده است.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، احمدرضا بهرامی اول تیرماه در نشست خبری شورای قضایی استان به مناسبت هفته قوه قضاییه، رفع اطاله دادرسی، کاهش ورود پرونده‌ها به دستگاه قضا، رسیدگی عادلانه، صدور احکام متقن، توجه به حقوق مردم و عامه و مبارزه با فساد را شاخص‌ترین برنامه‌های جدید دستگاه قضایی استان برشمرد.
مدیرکل دادگستری استان با اشاره به فعالیت 715 کارمند و 200 قاضی در دادگستری‌های استان، افزود: 950 کارمند و 130 پست قضایی در استان بدون تصدی هستند که تلاش شده است با برگزاری آزمون‌های استخدامی این ظرفیت تکمیل شود.
وی با اشاره به وجود 17 حوزه قضایی شامل دادگستری و دادگاه‌های عمومی در 9 شهرستان استان، اظهار کرد: حدود 197 هزار پرونده در دادگستری‌های استان و 65 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان طی سال گذشته رسیدگی شده است.
بهرامی با تقسیم بندی پرونده‌های قضایی به کیفری و حقوقی، تصریح کرد: تامین خواسته، مطالبه خسارت، مطالبه وجه چک، دستور موقت، مطالبه مهریه و طلاق توافقی بیشترین موضوعات پرونده‌های حقوقی و توهین به اشخاص، سرقت، ضرب و جرح عمدی، تصادفات، تهدید و انتشار تهمت و افترا شاخص‌ترین موضوعات پرونده‌های کیفری استان در سال گذشته بوده‌اند.
رئیس شورای قضایی استان از فعالیت 128 شورای حل اختلاف شامل 52 شورای روستایی و 76 شورای شهری در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: 37 درصد از پرونده‌های وارد شده به این شوراها در سال گذشته به صلح و سازش انجامید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها هشت پرونده قتل عمد بود که مجموعاً طی 10 سال گذشته 67 پرونده قصاص قتل در استان به صلح و سازش ختم شده است.
مدیرکل دادگستری استان با تاکید بر اینکه پرونده‌های قضایی محصولات دستگاه قضا نیست و مشکلات موجود در جامعه موجب تشکیل این پرونده‌ها شده است، ادامه داد: مشکلات و گرفتاری‌های مختلف مردم، اختلافات فردی و جمعی و ضعف ساختارهای اداری موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا می‌شود.
بهرامی بر نقش مهم رسانه‌ها در کاهش پرونده‌های قضایی تاکید کرد و افزود: اطلاع‌رسانی درست به مردم و تلنگر زدن به مسئولین برای رفع مشکلات از دغدغه‌های رسانه‌ها برای کاهش جرم و جنایت در جامعه باشد.
وی از تشکیل 870 پرونده احقاق حقوق بیت المال طی سال گذشته به دستگاه قضایی استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد 376 پرونده مربوط به رفع تجاوز اراضی ملی بود که طی آن 15 هزار هکتار از اراضی ملی بیت المال آزاد شد.
مدیرکل دادگستری استان برگزاری کلاس‌های مشاوره و آموزش، اجرای طرح نماد در مدارس استان، ایجاد 14 پایگاه حقوقی برای زوجین، کلاس‌های مشاوره جلوگیری از طلاق، اجرای طرح امید برای 746 نفر از متخلفان خرد، صدور 221 رای جایگزین حبس و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای وکلا و قضات را از دیگر فعالیت‌های این نهاد برشمرد.
بهرامی با اشاره به فعالیت 10 دفتر الکترونیک قضایی در سراسر استان، گفت: 13 دفتر الکترونیک قضایی جدید نیز طی سال جاری به بهره برداری می‌رسد.
رئیس شورای قضایی استان تصریح کرد: در ایام دهه فجر سال گذشته و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب یک هزار و 139 نفر از زندانیان استان به دستور رهبر انقلاب مشمول عفو شدند که جمعیت کیفری استان را 20 درصد کاهش داد.
دادستان عمومی و انقلاب چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با اشاره به برخی مطالبات مردمی مبنی بر افزایش بی رویه قیمت اجاره بها و فروش واحدهای مسکونی در استان، گفت: دستگاه قضایی استان در این زمینه با همکاری سازمان تعزیرات استان ورود جدی خواهد داشت و با متخلفان برخورد می‌کند.
عبدالرضا علیمحمدی افزود: شش هزار و 400 نفر در آزمون استخدامی دستگاه‌های قضایی کشور پذیرفته شده‌اند که پرونده آنان برای دریافت حکم کارگزینی به امور اداری قوه قضاییه ارسال شده است ولی به دلیل مشکلات مالی دولت و عدم تخصیص ردیف بودجه‌ای برای حقوق آنان شروع به کار نکرده‌اند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: