کد خبر: 3813799
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مدیر خانه قرآن شهید بهشتی بروجن با اشاره به حضور مادران و فرزندان در کنار هم در کلاس‌های آموزش قرآن، گفت: رویکرد اصلی این خانه قرآن، خانواده‌محوری است.

اعظم عظیمی، مدیر خانه قرآن شهید بهشتی بروجن در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: این خانه قرآن از سال 1390 فعالیت خود را به صورت رسمی در شهر بروجن آغاز کرد که با تأمین سرویس ایاب و ذهاب، امکان استفاده علاقه‌مندان در روستاهای اطراف نیز فراهم شده است.
وی با اشاره به پیشرفت قرآن‌آموزان، تصریح کرد: این افراد از ابتدای فعالیت خانه قرآن شهید بهشتی به فراگیری مشغول بوده‌اند و در حال حاضر، علاوه بر تسلط بر روخوانی، روانخوانی و تجوید، پیشرفت خوبی در حفظ قرآن تا 20 جزء، 9 جزء و دو و نیم جزء، دارند.
عظیمی با بیان اینکه فعالیت خانه قرآن شهید بهشتی تحت نظر کانون شهیدبهشتی کمیته امداد امام(ره) بروجن انجام می‌شود، اضافه کرد: خوشبختانه امکانات خوبی از جمله ساختمان وسیع و مناسب، از سوی این نهاد در اختیار خانه قرآن قرار دارد و با سایر نهادها مانند اداره اوقاف و مدارس نیز برای برگزاری مسابقات و سایر برنامه‌ها همکاری داریم.
وی در‌خصوص قرآن‌آموزان گفت: این افراد در رده‌های سنی مختلف از خردسالان پسر و دختر تا بزرگسالان و غالباً تحت پوشش کمیته امداد هستند، با اینحال افراد غیر تحت پوشش نیز منعی برای استفاده از این خدمات ندارند.
عظیمی به آموزش‌های این خانه قرآن اشاره و بیان کرد: علاوه بر آموزش قرآن در رشته‌های مختلف، آموزش تدبیر قرآن به ویژه تشریح سوره نور(مبحث عفاف و حجاب) برای دختران نوجوان، آموزش مفاهیم به همراه ادبیات عرب و صرف و نحو برای دختران حافظ 8 جزء و بیشتر از جمله این آموزش‌ها هستند.
این حافظ کل قرآن کریم در استان در خصوص شیوه آموزش حفظ به علاقمندان، گفت: آموزش حفظ به همراه فراگیری شأن نزول آیات، تفسیر آیات، حفظ شماره آیه به صورت مضربی، حفظ شماره سوره، و صفحه و در یک کلام، به صورت تخصصی ارائه می‌شود.
عظیمی با اشاره به ماه مبارک رمضان، بیان کرد: در این ایام برنامه جزءخوانی و ختم قرآن کریم برپاست که این برنامه به همراه محافل تلاوت و انس با قرآن، تدبر در قرآن و نیز اجرای مسابقه برای تشویق و ترغیب شرکت‌کنندگان به صورت پرشور در حال برگزاری است.

ارائه آموزش به زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست و دختران بازمانده از تحصیل
مدیر خانه قرآن شهید بهشتی بروجن با تأکید بر اینکه خدمات آموزشی و فرهنگی این خانه قرآن به بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست و فرزندانشان و نیز دختران بازمانده از تحصیل ارائه می‌شود، افزود: برنامه‌هایی مانند ختم انعام، روخوانی و حفظ به صورت سوره‌ای و بدون اجبار این افراد به حفظ منسجم و طبق برنامه، به این افراد ارائه می‌شود.
عظیمی با اشاره به حضور مادران و فرزندان در کنار هم در این کلاس‌ها، گفت: رویکرد اصلی این خانه قرآن، خانواده‌محوری است و حضور مادر و فرزند در کنار هم در کلاس قرآن سبب ایجاد تنوع و انگیزه برای یادگیری می‌شود.
وی تنوع برنامه‌های فرهنگی در کنار آموزش قرآن را مورد تأکید قرار داد و افزود: برنامه‌هایی چون شاهنامه‌خوانی، کتابخوانی (به ویژه کتاب‌های با موضوع دینی و انقلابی)، نقاشی و کاردستی در دل کلاس‌های قرآن و برای تنوع‌بخشی و ارتقای آموزش همواره در رویه آموزشی مربیان این خانه قرآن مورد توجه قرار می‌گیرد.

فعالیت خانه قرآن شهید بهشتی تحت حمایت کمیته امداد امام(ره)
عظیمی با اشاره به مسائل مالی این خانه قرآن، بیان کرد: فعالیت‌های این خانه قرآن تحت پوشش و حمایت کمیته امداد قرار دارد و از آنجا که این مجموعه قرآنی همواره در حال فعالیت و کار است، مطالبه‌گری و رایزنی برای جلب مساعدت مالی همواره وجود دارد و خوشبختانه کمک‌های خوبی در این زمینه به مجموعه می‌شود.
وی در این خصوص افزود: با اینحال کمک خیرین یا ادارات دیگر هم کمابیش باعث پیشبرد امور می‌شود و خوشبختانه استقبال خوبی از این خانه قرآن چه از سوی افراد تحت پوشش شهر بروجن و چه قرآن‌آموزان روستاهای اطراف و نیز علاقمندان غیر تحت پوشش صورت می‌گیرد.
عظیمی در‌خصوص ترویج و آموزش قرآن در روستاها، بیان کرد: همواره این رویکرد وجود دارد و تلاش می‌شود که افراد آموزش دیده این خانه قرآن با گذراندن دوره‌های مربی‌گری قرآن و پس از اخذ مدرک، به روستاهایشان بازگردند و مشغول آموزش و ترویج قرآن شوند.
وی در خصوص شرکت قرآن‌آموزان در مسابقات قرآنی، خاطرنشان کرد: دختران این خانه قرآن همواره در مسابقات اوقاف، آموزش و پرورش، کمیته امداد، بسیج مشارکت دارند و در مراحل استانی و حتی کشوری، حائز رتبه‌های خوبی می‌شوند.
یادآور می‌شود، خانه قرآن شهید بهشتی بروجن چهارمحال و بختیاری، واقع در ابتدای جاده سیاسرد، مجتمع کمیته امداد امام(ره) قرار دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: