کد خبر: 3811885
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷
گروه فعالیت‌های قرآنی -کارشناس طب اسلامی گفت: اگر با مزاج‌ها آشنا شویم می‌توانیم کل نظام مدیرتی کشور را بچینیم، توجه نکردن به این مزاج‌ها سبب انتخاب غلط برخی مدیران شده و جامعه ما را به وضعیت کنونی دچار کرده است.

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری حجت‌الاسلام و المسلمین محمد باقری، کارشناس طب اسلامی در کارگاه راهکارهای اجرایی سبک زندگی ایرانی اسلامی که شب گذشته 25 اردیبهشت‌ماه در سالن برنامه‌های جنبی نمایشگاه قرآن شهرکرد برگزار شد، بیان کرد: رزق من و شما به دست خداوند است و در جامعه امروز ما از آن با کلمه حقوق یاد می‌شود و متأسفانه ارزش‌ها بر اساس حقوق تعیین می‌شود.

وی با اشاره به داستان‌هایی از زمان حضرت رسول(ص) در رابطه با راه دست‌یابی به برکت حقوق و رزق، تصریح کرد: در تاریخ از پیامبر(ص) روایت‌های گوناگونی در رابطه با برکت مال بیان شده است از جمله اینکه روزی شخصی نزد حضرت می‌رسد و بیان می‌کند: یا نبی خدا من هر حرفه‌ای را بلد هستم بسیار هم کار می‌کنم اما پولم کم است چه کنم؟ پیامبر(ص) فرمود: ازدواج کن، روایت دیگری است که شخصی خطاب به پیامبر می‌گوید: رزق  و روزی‌ام کم شده است که حضرت می‌‌فرماید: مهمان دعوت کن و یا خطاب به کسی که عرضه می‌کند یا رسول الله(ص) جیب‌ام خالی شده بیان می‌کند صدقه بده که شخص می‌گوید آقاجان من پولی ندارم حضرت می‌فرماید: پول قرض کن و صدقه بده و یا در روایت‌های متعددی به خمس دادن اشاره شده است که همه این کارها برای افزایش برکت مال توصیه شده است.

حجت‌الاسلام باقری با بیان حدیثی از امام صادق (ع)، گفت: امام صادق (ع) می‌فرماید: خداوند برکت را در گوسفند حلال گوشت و بی‌برکتی را در سگ حرام گوشت قرار داده است که با مقایسه این دو حیوان به راحتی این جمله بر همگان ثابت می‌شود.

این کارشناس طب اسلامی به مقایسه دو حیوان گوسفند و سگ پرداخت و اظهار کرد: سگ در طول سال دو بار و در هر دفعه حداکثر 12 توله می‌زاید اما گوسفند سالی یک الی دو بار و در دفعه نهایتاً دو بره می‌زاید، سگ جان سختی دارد و سالانه چندین هزار گوسفند را به بهانه‌های مختلف ذبح می‌کنند پس با این اوصاف زاد و ولد سگ سه برابر گوسفند است و طبق قاعده تصاعد باید تا الان دنیا از سگ پر شده باشد و نسل گوسفند منقرض شده باشد اما بر اساس حدیث امام صادق(ع) و برکت خداوند اکنون زاد و ولد گوسفند بیشتر است و نسل سگ افزایش چندانی ندارد.

وی با شاره به آیه 41 سوره مبارکه نساء گفت: خداوند هیچ راهی را برای تسلط کفار به مومنین نگذاشته است پس چرا نرخ و قیمت دلار انقدر بر روی زندگی‌های ما اثر گذاشته است؟ موازی‌ کاری‌هایی در جامعه صورت گرفته که از فرهنگ اسلامی به دور است به طور مثال به جای علم دنبال مدرک، به جای کار خوب دنبال استخدام، به جای رزق به دنبال حقوق و به جای برکت به دنبال سود هستیم که رنگ و بوی خدایی بودن را در زندگی‌ها کم کرده است.

جوانان از الگوهای موفق کشورمان درس بگیرند 

این کارشناس مذهبی با اشاره به چگونگی شکل‌گیری شخصیت انسان، توضیح داد: چرا دختر و پسرهای ما احساس شخصیت نمی‌کنند و به راحتی حاضر به خودکشی می‌شوند؟ چرا یک بازی و یا فیلم سبب خودکشی جوانان ما می‌شود؟ در طول تاریخ پهلوانان و شهدای استانی و کشوری بسیاری داریم چرا جوانان از این بزرگان کشور الگو نمی‌گیرند و یک آهنگ غربی که اخیراً پخش شده ذهن همه جوانان و حتی دانش‌آموزان را به هم ریخته است؟ در تاریخ چهره‌های مقاوم بسیاری مشاهده می‌شود که بخاطر سختی‌هایی که کشیده‌اند مقاوم و ماندگار شده‌اند دراصل ایرانی‌ها بیشتر از دیگر جوامعه سختی کشیده‌اند و هچنین سختی‌ها سبب درخشش و ماندگاری بیشتر آن‌ها شده است لذا جوانان باید از الگوهای موفق کشورمان درس بگیرند نه خواننده و بازیگران غربی.

وی در ادامه به سبک زندگی اسلامی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سخنان خود فرموده‌اند: اگر سبک زندگی ما درست نشود تمام دستاوردهای انقلاب از بین خواهد رفت. داشتن چنین رهبر فرزانه‌ای و شهدا دستاوردهای مهم این انقلاب اسلامی هستند اما سبک زندگی غلط چگونه سبب نابودی بشر و دستاوردها می‌شود؟

این کارشناس طب اسلامی در پایان گفت: حکومت امام زمان به سه عامل فرمانروای نیکوکار و عادل، عالم وارسته و زاهد و طبیب مورد اطمینان و حاذق نیاز دارد که نقش طب اسلامی در این زمینه بسیار مهم است زیراکه اگر با مزاج‌ها آشنا شویم می‌توانیم کل نظام مدیرتی کشور را بچینیم به‌طور مثال یک فرد سودایی نمی‌تواند مربی مهدکودک باشد و یا یک صفراوی رازدار خوبی نخواهد بود و ... دشمن نیز به این نکته پی برده است لذا با تهاجم فرهنگی تمامی موادی را که برای سلامتی ما مفیده بوده از جمله سرکه‌های طبیعی را تحریم کرده و مواد مضر از جمله چیپس، پفک، پاستیل، نوشیدنی‌ها و سیبزیجات مضر را ترویج داده است که توجه نکردن به این مزاج‌ها سبب انتخاب غلط  برخی مدیران شده و جامعه ما را به وضعیت کنونی دچار کرده است.

انتهای پیام   

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: